پانچ پروفیل چیست؟

پانچ پروفیل
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

پانچ پروفیل چیست؟

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

پانچ پروفیل چیست؟

پانچ یا سوراخکاری پروفیل یک روش رایج در صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز، تولید مبلمان و خودروسازی است. پانچ ، فرآیندی می باشد که در صنایع مختلف کاربرد بسیار زیادی دارد و در طی آن دستگاه پانچ با فشار اعمال شده بر سطح مورد نظر سوراخی را بر روی آن حفر می کند. قطعه ای که در زمان پانچ کنده می شود، به سطح پایین تر منتقل می شود. نام دیگر فرآیند پانچ، سوراخکاری است. قطعه ای که زمان پانچ از آن جدا می شود بسته به نوع و جنس آن، ممکن است دوباره بازیافت شود و در همین صنعت مورد استفاده قرار بگیرد.

فرآیند پانچ کردن پروفیل شامل استفاده از پانچ و مجموعه‌ای از قالب‌ها می‌باشد که شامل یک پانچ یعنی یک ابزار فولادی با طراحی خاص و اشکال متنوع است که سوراخ را در لوله فلزی ایجاد می‌کند و یک قالب هم وجود دارد که پروفیل را پشتیبانی کرده و نیروی متقابلی در برابر پانچ ایجاد می‌کند.

ابتدا پروفیل‌های فلزی روی قالب قرار می‌گیرد. سپس پانچ با محل مورد نظر برای سوراخ تنظیم، تراز شده و روی پروفیل پایین می‌آید و فشار وارد می‌شود تا سوراخ ایجاد شود. سپس پانچ بلند می‌شود و پروفیل برای پانچ به محل بعدی منتقل می‌شود. این روند تا زمانی که تمام سوراخ‌های مورد نظر ایجاد شود، تکرار می‌شود.

پانچ لوله و پروفیل دارای امکاناتی از قبیل صفحه نمایش، صفحه نمایش لمسی، سیستم کنترل NC، مکان یابی دقیق سروو موتور، ماژول حافظه ذخیره سازی است.

فرآیند تولید: تغذیه ← نکهداشتن ← ثابت کردن موقعیت ← شروع اتوماتیک ← پانچ کردن ← برش ← خالی کردن.

بیشتر بدانید: دستگاه خمکاری پروفیل 

پانچ پروفیل

موارد استفاده پانچ پروفیل

 • ماشین آلات و تجهیزات صنعتی: در زمینه ماشین‌ سازی و تجهیزات صنعتی از پروفیل پانچ شده برای ساخت قاب، بدنه و تکیه گاه استفاده می‌شود. حفره‌های ایجاد شده توسط پانچ، وسیله‌ای مناسب برای اتصال و ایمن‌سازی سایر اجزا، تضمین پایداری و عملکرد تجهیزات است.
 • ساخت و ساز: در صنعت ساختمان، لوله‌های فلزی مربعی پانچ شده به طور گسترده برای ساخت اجزای سازه‌ای مانند ستون ها، تیرها و خرپاها استفاده می‌شود. سوراخ‌هایی که به وسیله‌ی پانچ ایجاد شده، پیچ و مهره و جوشکاری آسان اجزا را فراهم می‌کند و ساختار محکم و پایدار را تضمین می‌کند.
 • خودروسازی: از لوله‌های پروفیل پانچ شده برای تولید اجزای مختلف خودرو مانند شاسی، فریم‌های فرعی و سیستم‌های تعلیق استفاده می‌کند. پانچ کردن به ایجاد اجزای سبک وزن و در عین حال محکم کمک می‌کند که به عملکرد و کارایی کلی وسایل نقلیه کمک می‌کند.
 • مبلمان و اثاثیه: پروفیل‌های پانچ شده در تولید مبلمان بسیار محبوب هستند، زیرا چارچوبی قوی و بادوام برای میز، فرفوژه، صندلی و قفسه‌بندی فراهم می‌کنند. از آن جا که پروفیل‌ها می‌توانند سطح مقطع سه ضلعی، چهارگوش یا ترکیبی از اشکال هندسی داشته باشد، رایج‌ترین استفاده را در صنعت مبلمان دارند. به صورت کلی در بازار فعلی قوطی پروفیل مبلی، پروفیل‌های مبلی، مربعی شکل و یا قوطی‌های سبک کاربرد فراونی در تولید میز، صندلی، مبل، کمدها و کشوها دارند.
 • ریل و نرده: پروفیل‌ها که با سطح مقطع مربعی پانچ شده اند، یک انتخاب متداول برای تولید ریل ها، نرده‌ها و حصار‌ها هستند، زیرا چارچوبی قوی و از نظر زیبایی‌شناسی جذاب ارائه می‌دهند. سوراخ‌های ایجاد شده، مونتاژ و نصب ریل‌ها یا نرده را آسان می‌کند.

موارد قابل پانچ :

 • انواع آهن
 • آلومینیوم
 • مس
 • فولاد ضد زنگ

طبقه بندی ماشین آلات پانچ  پروفیل 

 1. ماشین آلات پانچ لوله یک طرفه
 2. ماشین آلات پانچ لوله دو طرفه
 3. ماشین آلات پانچ لوله با پانچ های هم اندازه
 4. ماشین آلات پانچ لوله با پانچ های غیر هم اندازه
 5. ماشین آلات پانچ لوله دوار

سیستم کنترل الکترونیک ماشین پانچ  پروفیل به صورت ان سی می باشد.

بیشتر بدانید پانچ پروفیل : خم لوله ریکواپراتور 

پانچ پروفیل چیست؟

انواع خدمات پانچ پروفیل

 • خدمات پانچ پروفیل CNC فلزات
 • خدمات پانچ فلزات تا ابعاد ۱.۵ ۴ متر با ضخامت ۶ میلی متر
 • خدمات پانچ روی انواع جنس‌ها و متریال‌ها
 • از جمله پروفیل و صفحات استیل، گالوانیزه، آهن، آلومینیوم و …
 • ساخت سنبه ماتریس‌های سفارشی وامکان ساخت طرح‌های سفارشی
 • امکان ارائه خدمات به کلیه صنایع هوافضا، خودرویی، سیالات، لوازم‌خانگی و…

قیمت پانچ پروفیل

دستگاه‌های پانچ ما پیشرفته هستند و حفره‌های تمیز و دقیق را تضمین می‌کنند که به طور مساوی فاصله دارند و هم تراز هستند. ما می‌توانیم پانچ‌ها را در اندازه‌ها و اشکال مختلف، از حفره‌های دایره‌ای استاندارد گرفته تا اشکال سفارشی، سوراخ کنیم تا نیازهای خاص شما را برآورده کنیم.

خدمات پانچ ما طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها را برای رفع نیازهای شما ارائه می‌دهد؛ چه نیاز به پانچ کردن استیل، پروفیل‌های گالوانیزه، فولادی یا مواد دیگر داشته باشید، ما تجهیزات و تخصص مناسب را برای انجام کارها به طور موثر و دقیق داریم.

انواع پانچ پروفیل آلومینیوم

 1. مدل پنوماتیکی دستگاه پانج آلومینیوم: برای پروفیل‌های آلومینیوم با ضخامت آلومینیوم پایین مورد استفاده قرار می‌گیرید.
 2. مدل هیدرولیکی دستگاه پانچ آلومینیوم: برای پروفیل‌های آلومینیوم با ضخامت آلومینیوم بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. مدل پنوماتیک هیدرولیکی دستگاه پانچ آلومینیوم: برای پروفیل‌های آلومینیوم با ضخامت آلومینیوم بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخن پایانی مقاله پانچ پروفیل

پرس پانچ نوعی پرس ماشینی است که جهت ایجاد سوراخ در مواد خام استفاده می‌شود که می‌تواند بسیار ساده و قابل کنترل با نیروی دست باشد یا بسیار بزرگ، دارای سنبه‌های متعدد، قابلیت سوراخ کاری قطعات پیچیده‌تر و بزرگ‌تر و همچنین قابلیت کنترل با کامپیوتر را داشته باشد. ‌

استفاده از پانچ در تولید درب و پنجره های آلومینیومی دوجداره در مقایسه با پیچ و مهره‌های متداول کیفیت تولید را بسیار افزایش می‌دهد. همچنی در حفظ قابلیت عایق بودن پنجره کمک شایانی می‌کند.

بیشتر بدانید پانچ پروفیل : خدمات خمکاری لوله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *