نکات مهم برای خرید فنر لوله خم کن

نکات مهم برای خرید فنر لوله خم کن
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

نکات مهم برای خرید فنر لوله خم کن

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

نکات مهم برای خرید فنر لوله خم کن

در این مقاله به بررسی نکات مهم برای خرید فنر لوله خم کن پرداخته می شود. فنر لوله خم کن در واقع دستگاهی است که برای فرم دادن و شکل دهی به لوله استیل، فولاد، مس، پلاستیک و … از آن استفاده می شود. این فنر لوله خم کن دارای انواع مختلفی است.

برای خرید فنر لوله خم کن ابتدا باید به کارایی لوله ای که می خواهیم خم شود توجه کنیم. همچنین قطر و سایز لوله برای خرید فنر لوله خم کن دارای اهمیت ویژه است چرا که بر اساس قطر و نیرو وارده این فنرها دسته بندی می شود. در این مقاله علاوه بر نکات خرید، درباره انواع، متریال، نکات ایمنی و قیمت فنر لوله خم کن بحث خواهیم کرد.

  بیشتر بدانید نکات مهم برای خرید فنر لوله خم کن: دستگاه خمکاری پروفیل 

 

نکات مهم برای خرید فنر لوله خم کن

 • اطمینان حاصل کنید که فنر خم کنی که انتخاب می‌کنید برای شکل دادن به لوله‌ی شما مناسب است. برای مثال، فنر خم کنی برای خم کردن لوله‌ی نسبتاً نازک‌تر فرق می‌کند با فنر خم کنی برای لوله‌ی ضخیم‌تر.
 • اندازه لوله‌ی مورد نظر خود را محاسبه کنید تا بدانید چه اندازه‌ی فنر خم‌کنی برایتان مناسب است.
 • با توجه به مواد سازنده‌ی فنر خم کن، از دو دسته‌ی فنر خم کن های برقی و مکانیکی یکی را انتخاب کنید. فنر خم کن های برقی عموماً برای کارهای پیچیده‌تر، اما پرهزینه‌تر هستند، و فنر خم کن های مکانیکی عموماً برای کارهای ساده‌تر، اما ارزان‌تر هستند.
 • چک کنید که فنر خم کنی که انتخاب می‌کنید قابلیت تنظیم میزان خم‌شدگی را دارد یا خیر، برای مثال فنر خم کنی با زاویه‌های خم‌شدگی دلخواه بهتر از فنر خم کنی با زاویه‌های خم‌شدگی ثابت است.
 • به قیمت فنر خم کنی توجه کنید، زیرا چندین نوع و مدل فنر خم کن در بازار وجود دارد و هرکدام قیمت ویژگی های خاصی دارد، پس توصیه می‌شود پیش از خرید تحقیقات لازم را انجام دهید.
 • قبل از خرید فنر خم کن به نظرات و تجربیات دیگران نیز توجه کنید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

راهنمای خرید فنر خم لوله برق

    جهت اجرای سیستم برق یک ساختمان اعم از مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی مراحل مختلفی انجام می‌شود که یکی از مهم‌ترین آنها نصب و جایگذاری لوله‌های برق به منظور تعیین مسیر عبور سیم و کابل سیستم برق ساختمان و محافظت از آنهاست. درواقع برقکاران ساختمانی با استفاده از این لوله‌ها و کشیدن سیم و کابل برق از تابلو برق، جریان الکتریکی را به مصرف کننده‌های گوناگون موجود در ساختمان می‌رسانند.

 باتوجه به این موضوع که مسیر جایگذاری لوله‌های برق همیشه هموار و مستقیم نیست و در مواقعی نیاز هست برقکاران ساختمانی مسیر لوله‌های برق را تغییر بدهند به همین دلیل از وسایل مختلفی برای تغییر مسیر یا تغییر شکل لوله برق استفاده می‌کنند که از پرکاربردترین آنها می‌توان به زانو برق و فنر خم لوله برق اشاره کرد.

اهمیت استفاده از فنر خم کن لوله

مهم‌ترین امتیاز استفاده‌ از فنر خم لوله این می باشد که فنر زنی و کابل کشی در قوس هایی که با دست ساخته‌ می‌شود‌ راحت‌تر می باشد و فراوان کم پیش‌ می‌آید که فنر کابل کشی در تو آنها گیر کند‌ اتفاقی‌ که در زانوهای برق به وفور‌ رخ می‌دهد . با خریداری و صرف از فنر خم لوله برق دیگر لزومی به معامله اشکال زانو برق و بوشن نبوده و به میزان شایسته توجهی در خرجی های اجرای سیستم‌ برق بنا پس‌انداز می‌کنید.

باتوجه به این موضوع‌ که در صورت‌ استفاده‌ از فنر خم لوله برق مقدار اتصالات نصف‌ خواهد بود ، پس توانایی مستثنا گشتن لوله‌ها از یکدیگر و توانایی دخول نم و رطوبت‌ به داخل‌ لوله‌ها هم کمتر خواهد شد .مجدداً با مصرف از این کالاها بر نقیض اقسام زانو برق دیگر لزومی به استفاده‌ از نوار موادچسبنده برق هم نخواهید داشت.

بیشتر بدانید نکات مهم برای خرید فنر لوله خم کن : خدمات خمکاری لوله

نکات مهم برای خرید فنر لوله خم کن

انواع دستگاه فنر لوله خم کن

 از این فنر‌ها در انجام امور ساختمانی و … استفاده می‌شود و برای برقکاران، مهندسان و … بسیار کاربردی است. برای خم کردن لوله های با قطر کمتر از ۱ اینچ و کمتر از یک اینچ، می توان از فنر لوله خم کن دستی استفاده نمود، برای خم کردن لوله های با قطر بزرگتر از یک اینچ، باید از دستگاه فنر لوله خم کن هیدرولیکی استفاده کرد:

فنر خم کن لوله برق

این نوع فنر برای خم کردن انواع لوله‌های برق و pvc به‌کار می‌رود. انواع فنر خم کن لوله‌های برق در ادامه ذکر شده:

 • فنر خم کن لوله برق دستی
 • فنر خم کن لوله برق ساختمان سرد و گرم
 • فنر خم کن هیدرولیکی
 • فنر خم کن کاندوئیت
 • فنر خم کن برقی

فنر خم کن لوله چند نوع دارد که هر کدام با توجه به کاربرد و عملکردی که دارند در دسته متفاوتی قرار می‌گیرند.

فنر خم کن لوله مسی

این نوع فنر جهت فرم‌دهی لوله‌های مسی نرم بکار می‌رود و لوله‌ها باید به گونه‌ای خم شوند که لوله دو پهن نشده و یا سطح مقطع آن تغییر نکند.

 • فنر خم کن لوله مسی توکار:

این فنر برای خم کردن سر لوله‌ها و یا لوله‌هایی که لاله شده مناسب است.

سایز‌های پرکاربرد: ۶، ۸، ۱۰، ۱۲.۵، ۱۶، ۱۹ میلی‌متر

 • فنر خم کن لوله مسی روکار:

این فنر پیش از لاله کردن، تولید می‌شد و مورد استفاده قرار می‌گرفت.

نکات ایمنی حین استفاده از فنر لوله خم کن

 • از فنر خم لوله مناسب برای سایز لوله استفاده کنید. استفاده از فنر خم لوله با سایز نامناسب ممکن است باعث آسیب رسیدن به لوله شود.
 • لوله را در طول خم شدن، ثابت نگه دارید. این کار از ایجاد ترک در لوله جلوگیری می‌کند.
 • با فشار زیاد، لوله را خم نکنید. این کار ممکن است باعث ایجاد خمیدگی نامناسب در لوله شود.
 • برای خم کردن لوله در زاویه‌های مختلف، از یک الگو استفاده کنید. الگو را روی لوله قرار دهید و سپس با فشار دادن فنر خم لوله، لوله را مطابق الگو خم کنید.
 • از فنر خم لوله با کیفیت بالا استفاده کنید. فنرهای خم لوله بی‌کیفیت ممکن است باعث آسیب رسیدن به لوله شوند.
 • اگر فنر خم لوله آسیب دیده است، از آن استفاده نکنید. استفاده از فنر خم لوله آسیب دیده ممکن است باعث آسیب رسیدن به لوله شود.
 • با رعایت این نکات، می‌توانید از آسیب دیدن خود و همچنین از آسیب رسیدن به لوله‌ها در هنگام کار با فنر خم لوله جلوگیری کنید.

  بیشتر بدانید نکات مهم برای خرید فنر لوله خم کن : تفاوت لوله برق خم سرد با لوله خم گرم

 

متریال سازنده فنر لوله خم کن

فنر خم‌ کن لوله از جنس فلزی تولید می‌شود. معمولاً از جنس استیل (فولاد ضد زنگ) ساخته می‌شود. استیل به دلیل ویژگی‌های مطلوب مانند مقاومت در برابر خوردگی، قدرت فشاری و انعطاف‌پذیری مناسب، یکی از مواد پرطرفدار برای تولید فنرها است. استیل نوع‌های مختلفی دارد که هر کدام ویژگی‌هایی مانند مقاومت مکانیکی، قدرت خمش و مقاومت به حرارت را در شرایط مختلف به فنر خم‌کن لوله اضافه می‌کنند. برخی از نوع‌های استیل که در تولید فنر خم‌کن لوله استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • استیل ضد زنگ ۳۱۶: این نوع استیل دارای مقاومت خوردگی بالاتری در برابر مواد شیمیایی مانند اسیدها و موادی که حاوی کلر است دارا می باشد.به همین دلیل در برنامه‌های شیمیایی و دریایی، جایگاه ویژه‌ای دارد.
 • استیل ضد زنگ ۳۰۴: این نوع استیل برای مقاومت در برابر خوردگی در مقابل آب و رطوبت بسیار مناسب است و به طور عمومی در برنامه‌های صنعتی و کشاورزی استفاده می‌شود.
 • استیل کروم: این نوع استیل دارای مقاومت بالا در برابر فشار و خوردگی است و برای برنامه‌هایی مانند فنرهایی که در شرایط سخت و با بار زیاد استفاده می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • استیل کروم – مولیبدن – وانادیوم: این نوع استیل دارای مقاومت بسیار بالا در برابر خرابی مکانیکی است. به همین دلیل در برنامه‌هایی که نیاز به چرخش و حرکت مداوم دارند، استفاده می‌شود.

قیمت فنر لوله خم کن

به دلیل نواسانات بازار، برای دریافت قیمت روز محصولات به ارتباط با عرضه کننده مراجعه کنید.

سخن پایانی

برای خم کردن بعضی از لوله ها مانند لوله های مسی، لوله های پنج لایه و لوله های برق از فنر خم کن لوله به صورت دستی استفاده می شود. این محصول یکی از پر استفاده ترین ها در بازار شناخته می شود و انتخاب اول پیمان کاران برای خم کردن انواع لوله می باشد. به طور کلی، فنر لوله خم‌کن یک ابزار بسیار مفید و کارآمد است که در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، ساختمان‌سازی و صنایع نفت و گاز استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *