نکات طلایی از خمکاری لوله فولادی

نکات طلایی از خمکاری لوله فولادی
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

نکات طلایی از خمکاری لوله فولادی

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

نکات طلایی از خمکاری لوله فولادی

در انتخاب نوع روش خمکاری لوله فولادی باید اندازه لوله فولادی، مقدار شعاع خمکاری ، ویژگی‌های مقطع و … را در نظر گرفت که به دو شیوه سرد و گرم انجام می شود. دلیل استفاده از دستگاه های خم کاری لوله فولادی این است که خم کردن میله و قطعات فولادی با روش های دستی مانند اهرم دقت بالایی نداشت و امکان شکل دادن این قطعات در زوایای مختلف امکان‌پذیر نبود.

امروزه برای خم کردن و شکل دادن میله های فولادی در صنایع مختلف مانند صنعت هوافضا و صنایع نظامی، از دستگاه های خم کننده فولاد استفاده می شود که انتخاب روش خم کردن آن ها نیز به عواملی مانند نرخ تولید، دقت و مواردی از این قبیل بستگی دارد.

در حالت کلی از این طرق فرآیند خمکاری لوله فولادی انجام می‌شود:

 1. خم کردن به روش گرم
 2. خم کردن به روش سرد
 3. روش رام یا پرسی
 4. روش غلتکی
 5. روش فشاری
 6. روش کششی – چرخشی
 7. خم کردن القایی

   با توجه به نوع انتخاب شیوه خم‌کاری، هرکدام از روش‌ها خود نیز شامل انواع گوناگون است. انتخاب بین روش خم‌کاری سرد یا گرم، به میزان کربن موجود در ساختار لوله بستگی دارد. برخی از لوله‌های فولادی که میزان کربن موجود در ساختار آن‌ها ۱.۲ درصد و بیشتر است را تنها می‌توان به روش گرم خم نمود. لوله‌های درزدار موسوم به لوله سیاه و برخی از لوله‌های مانیسمان، از این دسته هستند.

بیشتر بدانید نکات طلایی از خمکاری لوله فولادی : دستگاه خمکاری پروفیل 

محاسبه نیروی خمکاری

مزایای خم‌کاری لوله فولادی به روش گرم:

 •  امکان خم‌کاری لوله‌های بدون درز
 • عدم محدودیت در سایز، زاویه و ضخامت
 • قابلیت کنترل ضخامت داخلی لوله
 • امکان خم‌کاری لوله‌هایی که در برابر روش خم‌کاری سرد، شکننده هستند

معایب خم‌کاری لوله فولادی به روش گرم:

 • مصرف انرژی زیاد
 • زمان‌بر بودن
 • امکان ایجاد برخی عیوب در لوله مثل چین‌خوردگی
 • نیاز به تمیزکاری بعد از عملیات
 • هزینه بالا

مزایای خم‌کاری لوله فولادی به روش سرد:

 •  سرعت بالا و هزینه پایین
 • جلوگیری از ایجاد برخی عیوب ظاهری در لوله
 • کمترین تغییر در خواص مکانیکی و شیمیایی لوله
 • عدم نیاز به تمیز کردن و پوسته زدایی

معایب خم‌کاری لوله فولادی به روش سرد:

 •  محدودیت در ضخامت لوله‌های انتخابی
 • محدودیت در زوایای خم‌کاری
 • برگشت فنری و تنش‌های پسماند بیشتر در مقایسه با خم‌کاری گرم

بیشتر بدانید نکات طلایی از خمکاری لوله فولادی : خم لوله ریکواپراتور 

خمکاری پروفیل

خمکاری لوله فولادی به روش سرد

این مدل از جمله روش هایی می باشد که به عنوان مدل مرجع شناخته می شود و به وسیله آن طرح های زیادی پی ریزی می شوند. کلیدی ترین نکته ای که توانسته آن ها را با هم یکسان کند و در یک خانواده قرار دهد و نقطه اشتراک آن ها با هم شود این است که در هیچ یک از این روش ها، از حرارت استفاده نمی شود.

 • خمکاری لوله فولادی به روش پرس

پرس دستگاهی بوده که از گذشته تا به امروز در صنعت مورد استفاده قرار می گرفت. شیوه کار به این صورت است که با استفاده از دستگاه های مختلفی همچون غتلک و بلوک و گیره هیدرولیکی وارد دستگاه خمکاری می شود و با وارد آوردن فشار در آن تغییر ایجاد می کند.

شاید این سوال برایتان به وجود بیاید که با استفاده از این راهکار در چه محصولاتی می توان استفاده کرد، که باید بگوییم در محصولاتی همچون پایه های محصولات چوبی و یا محصولات آهنی که در پکیج و شوفاژ مورد استفاده قرار می گیرد.

 • خمکاری فشاری سرد لوله های فولادی

برای به انجام رساندن این روش نیاز است تا ۳ دستگاه در کنار یکدیگر به فعالیت بپردازند. از جمله آن ها می توان به گیره، خم و فشار متحرک اشاره کرد. برای انجام نیاز است تا قالب خم در مرکز قرار می گیرد و یک فشار همیشه در حال وارد آوردن نیرو می باشد و یک فشار دیگری که وارد می شود، شروع به چرخاندن لوله دور قالب می کند.

 • خمکاری غلتکی سرد

یکی از روش هایی که به وسیله آن می توان لوله های بزرگ را مورد تغییر قرار داد این روش می باشد که با استفاده از غلتک های مختلف و تنظیماتی که باید به وجود بیاید یک فاصله ای ایجاد می شود که موجب طرح دار و خم دار شدن آن کالا می شود.

خمکاری کششی-چرخشی سرد در لوله های فولادی

با توجه به اینکه در این روش کنترل زیادی بر روی لوله دارید می توان با دقت زیاد عملیات را انجام داد. نحوه انجام کار نیز به این صورت می باشد که با استفاده از گیره و قالبی که به هم چسبیده اند و در عین حال با هم در حال دوران می باشند وقتی لوله وارد قالب می شود تغییر مورد نظر به انجام می رسد.

با توجه به روش هایی که با شما در میان گذاشتیم روش های سرد به پایان رسید. همانطور که مشاهده کردید با توجه به مقاومت لوله ها محصولاتی را می توان تغییر دارد که قطر و ضخامت کمتری داشته باشند. البته با توجه به نوع کار سرعت بسیار زیاد می باشد و در صورت رخ دادن ایرادات تکنسین سریع متوجه آن می شود.

بیشتر بدانید نکات طلایی از خمکاری لوله فولادی : خدمات خمکاری لوله

خمکاری پروفیل آهن

عیوبی احتمالی پس از خمکاری

با توجه به اینکه این نوع از فعالیت ها مستلزم داشتن دستگاه های حرفه ای و بروز می باشد. البته باید از نیروی متخصص و کاربلد نیز بهره برد که تا حد امکان از بروز ایرادات و تحمیل هزینه های زیاد جلوگیری نمود اما متاسفانه کار همیشه بر طبق میل انجام نمی شود و مشکلاتی را به وجود می آورد.

از جمله این عیوب می توان به کاهش ضخامت خارجی لوله، مسطح شدن دیوار پشتی، کمانش یا به اصطلاح تنش هایی که در شکل دهی به وجود می آید، بیضی شدن و چروک هایی که ممکن است ایجاد شود از جمله شایع نرین ایراداتی است که ممکن است در حین کار و یا نصب به وجود بیاید.

کلام آخر مقاله نکات طلایی از خمکاری لوله فولادی

با انتخاب مناسب‌ترین روش، بهترین نتیجه ممکن کسب خواهد شد. امروزه در صنعت، خم‌کاری لوله‌ فولادی بسیار مهم است. این فرآیند به سه روش سرد، گرم و القای صورت می‌گیرد. انتخاب نوع روش مورد استفاده به عواملی همچون اندازه لوله فولادی، ویژگی‌های آن، عوامل اقتصادی و شعاع خم‌کاری بستگی دارد.

بیشتر بدانید نکات طلایی از خمکاری لوله فولادی : نکات مهم هنگام خرید دستگاه خم لوله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *