مندریل چیست؟ انواع مندریل

عملکرد انواع مندریل
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

مندریل چیست؟ انواع مندریل

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

مندریل چیست؟ انواع مندریل

انواع مندریل شامل میله ای است که در فرآیند خمکاری نقش حمایت کننده را ایفا می کند و مواد سازنده آن اصولا از فلز است. دلیل بهره گرفتن از انواع مندریل این است که لوله تحت فرآیند خمکاری دارای چین و چروک، دو پهلو شدن و اصطلاحا دفرمه می شود. ابزارهای مرتبط بر روی دستگاه CNC که مخصوص خمکاری لوله می باشد، نصب می شود. دستگاه CNC مربوطه را به طوری طراحی می کنند که امکان قرار گرفتن مندریل را بر روی خود داشته باشد و بتواند به صورت اتوماتیک کار کند و علت آن این است که برای لوله هایی با طول زیاد باید موقعیت لوله مود نظر را تنطیم کند.

چرا از مندریل استفاده می کنیم؟

هدف مندریل پشتیبانی از لوله است و اغلب در کنار دستگاه خمش چرخشی و سایر انواع ماشین ها نیز استفاده می شود.در خم شدن لوله های فولادی و آلومینیومی ، یک مندریل برای کارهای دشوارتر ضروری است.خم شدن شعاع کوچک ، لوله های نازک یا مواد سخت تر می تواند منجر به نتیجه نامطلوب شود. در این موارد، یک مندریل می تواند مفید باشد.هدف این ابزار جلوگیری از ریزش لوله است.

استفاده از این وسیله برای امکان دستیابی به نتیجه بهتر است.این امر فقط در مشاغل دشوارتر ضروری است ، جایی که تغییر شکل مجاز نیست.به عنوان مثال ، لوله ای با قطر بزرگ و ضخامت دیواره کوچک نیاز به پشتیبانی بیشتری دارد. تصور کنید یک نی ساده از جنس پلاستیک دارید. اگر این نی را به صورت ۹۰ درجه خم کنیم، از ناحیه خم دچار دفرمگی خواهد شد و راندمان و کارایی خود را از دست خواهد داد.

حال لوله هایی مثل لوله اگزوز خودرو و لوله هایی که برای انتقال سیالات و گاز استفاده می شوند را در نظر بگیرید که کارایی بسیار مهمتری دارند و کمترین بی ملاحظگی در انجام فرآیند خمکاری آن می تواند خسارات جبران ناپذیری را به وجود آورد. استفاده از مندریل در این فرآیند باعث خواهد شد تا لوله مورد نظر در قسمت های داخلی خود بدون پلیسه، چین و چروک و دفرمگی باشد. فرآیند خمکاری پروفیل های قوطی با استفاده از مندریل فقط برای مقاطع مربع شکل مورد استفاده قرار می گیرد و روش کار با آن همانند پروفیل های لوله می باشد.

بیشتر بدانید مقاله انواع مندریل : دستگاه خم لوله فرغون

انواع مندریل

وظایف ماندرل یا مندریل

وظایف ماندرل، جلوگیری از ایجاد چین و چروک می باشد چرا که به دلایل مختلفی ممکن است این اتفاق رخ دهد از جمله:

 • ایجاد فاصله زیادمیان ماندرل و لوله
 • میزان روغن کاری بیش از حد
 • لغزش لوله درون قالب
 • استفاده از سرعت فشار بالا در حین خمکاری
 • در برخی مواقع ماندرل عقب تر از خط مماس قرار می گیرد.

انواع مندریل

زمانی که افراد قصد خرید مندریل را دارند باید توجه نمایند که آنها انواع مختلفی دارند. پیش از شرح تعیین اندازه دقیق مندریل، شما را با انواع مندریل آشنا می کنیم:

 • مندریل شاخه ای (plug mandrel)

مندریل های شاخه ای که به مندریل های صلب نیز معروفند جهت خمکاری های ساده و معمولی به کار می رود.

 • مندریل توپی (Mandrel ball)

مندریل های توپی جهت خمکاری با زاویه بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بدانید مقاله انواع مندریل: دستگاه لوله خم کن NC 

 مندریل و انواع مندریل

 • مندریل توپی با گام کم (Mandrel ball with low step)

مندریل های توپی با گام کم جهت خمکاری با زاویه بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد. روش استفاده از آن این است که هر چقدر ضخامت لوله کمتر باشد، تعداد توپی های بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به این شکل فاصله بین آنها کمتر شده و در نتیجه همه لوله در فرآیند خمکاری را حمایت خواهد کرد که در نهایت فرآیند خمکاری به بهترین شکل ممکن و بدون هر گونه پلیسه و چین و چروک انجام خواهد شد.

مندریل توپی با گام، کم یکی از بهترین مندریل هایی است که می توانید به سراغ خرید آن بروید. آنها با گام کم برای خم کاری لوله با زاویه بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد. مندریل توپی با گام کم دارای بدنه، لینک اتصال و توپی ها است.

توپی، نوع دیگری است که تفاوتی با مندریل توپی با گام کم دارد؛ زیرا این نوع جهت خم کاری با زاویه بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد.
مندریل های توپی دارای سه قسمت اصلی می باشند که عبارتند از:

 • بدنه
 • لینک اتصال
 • توپی ها
 • مندریل فرم دار (formed mandrel)

نوع فرم دار این محصول نیز جهت خمکاری های ساده و معمولی به کار می رود اما با این تفاوت که از شعاع خارجی لوله بسیار بهتر از مندریل شاخه ای حمایت می کند.

تعیین سایز دقیق ماندرل

نکته بسیار مهم در فرآیند خمکاری به وسیله این محصول، تعیین اندازه صحیح مندریل جهت فرآیند خمکاری می باشد که باید نکات زیر را در نظر گرفت. دستگاه مورد نظر برای فرآیند خمکاری از چه نوعی می باشد و آیا قابلیت نصب مندریل را دارد.

 • قطر خارجی گلوله
 • قطر خارجی دماغه
 • متریال، و ابعاد لوله مورد نظر
 • قطر خارجی بدنه

  بیشتر بدانید مقاله انواع مندریل: دستگاه خمکاری پروفیل 

نقش مندریل در خم لوله

 

سخن پایانی

مندریل دستگاهی است که با آن لوله ها خم می شوند تا قابل استفاده گردند، اما این خم شدگی به گونه ای انجام می شود که لوله کارایی بی نظیری داشته باشد. توجه نمایید که خم کردن لوله ها امری سخت است و کوچک ترین خطا می تواند قطعه را خراب کند به طوری که دیگر امکان استفاده از آن وجود نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *