فلزات مناسب برای خمکاری

فلزات مناسب برای خمکاری
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

فلزات مناسب برای خمکاری

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

فلزات مناسب برای خمکاری

در این مقاله به بررسی موضوع فلزات مناسب برای خمکاری پرداخته میشود. خمکاری ورق های فلزی یکی از روش های شکل دهی انواع ورق های فلزی و غیرفلزی برای ایجاد خم در قسمت های مختلف می باشد. در واقع خمش به عنوان کج کردن ورق حول یک محور مستقیم به منظور ایجاد تغییر شکل دائمی در آن تعریف می شود. مطالبی که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

یکی از دلایل برتری فلزات نسبت به سایر مواد مانند سرامیک، تغییر شکل دائمی (پلاستیک) آن است. مهم ترین روش برای تولید و ساخت محصولات فلزی شکل دادن است. شکل دهی فلزات نام عمومی گروه بزرگی است که طیف گسترده ای از فرآیندهای تولید را شامل می شود. خمکاری نیز نوعی فرآیند شکل دهی فلزات است که در آن نیروی خمشی به ورق یا لوله فلزی وارد می شود و باعث خم شدن آن در یک زاویه خاص و در نهایت ایجاد شکل دلخواه می شود. خمش ورق و لوله در قطعه سازی بسیار مهم است.

بیشتر بدانید فلزات مناسب برای خمکاری : قیمت دستگاه خم لوله در اصفهان

فلزات مناسب برای خمکاری

در تمامی فرآیندهای شکل دهی فلزات، فلز مورد نظر دچار تغییر شکل پلاستیکی (دائمی) شده و شکل هندسی مورد نظر در آن ایجاد می شود. از ورق ها و لوله های فلزی به عنوان قطعات اولیه برای ساخت بسیاری از قطعات صنعتی استفاده می شود. بسیاری از قطعات صنعتی مانند جعبه های فلزی در صنایع الکترونیک، ساختمان، دامپروری، کشاورزی، کشتی سازی، کارخانه ها و لوازم برقی خانگی و لوله های گرمایشی با خمش مستقیم ورق و لوله فولادی تولید می شوند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی های تولید و با توجه به انواع ماشین های خم کن موجود، این فرآیند با هر زاویه، درجه و هر نوع شعاع امکان پذیر شده است. همانطور که می دانید سختی فلزات به میزان کربن موجود در آنها بستگی دارد. سختی انواع فولادها نیز با توجه به طیف وسیع درصد کربن آنها می تواند متفاوت باشد. در کنار سایر عوامل موثر بر انتخاب نوع فولاد برای ساخت قطعات، دانستن میزان تغییر شکل دائمی در خم کردن هر قطعه، انتخاب فولاد را آسان‌تر می‌کند.

فلزات مناسب خمکاری

برای خمکاری فلز باید توجه داشته باشید که برخی از مواد چکش خوارتر از بقیه هستند. این بدان معنی است که برخی خم می شوند، در حالی که برخی دیگر ضعیف شده و ترک خواهند خورد. برای موادی که چکش خواری کمتری دارند، ممکن است گرم کردن قطعه کار برای کاهش خطر ترک خوردن عملی باشد.

در اینجا برخی از مواد متداول که ممکن است به صورت ورقی با آنها روبرو شوید و اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه به راحتی خم می شوند بدون ترک خوردن آورده شده است.

 • فولاد نرم: این بسیار چکش خوار است و باید بتوانید بدون مشکل آن را به صورت سرد خم کنید.
 • فولاد فنری: در صورت بازپخت کامل بسیار خم شدنی است. باید آن را دوباره گرم کنید تا به شکلی که می خواهید مانند فولاد فنری عمل کند. اگر سعی کنید پس از سفت شدن آن را خم کنید، احتمالا می شکند.
 • فولاد آلیاژی آنیل شده: بسیار متغیر است، مگر اینکه آلیاژ دقیق آن را بدانید. ۴۱۴۰ معمولاً بسیار چکش‌خوار است، به طور کلی اگر بخواهید آن را خم کنید همیشه می‌خواهید آنیل شود وگرنه ترک می‌خورد.
 • ۶۰۶۱ آلومینیوم: به سختی خم می شود، ترک خوردن بسیار رایج است و خمش سرد همیشه فلز را ضعیف می کند. خمش مناسب را می توان با آنیل کردن آلومینیوم به دست آورد، اگرچه این گزینه ایده آلی برای قطعات تشکیل شده نیست.
 • ۵۰۵۲ آلومینیوم: شکل پذیری بالایی دارد و یکی از بهترین انواع آلومینیوم برای خم شدن است. ترک خوردگی یا خستگی معمولاً اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه نیاز به خم شدن و کار مجدد داشته باشد، اما تقریباً در هر فلز چکش‌خوار رایج است.
 • فلز مس: فوق العاده چکش خوار، خم شدن بسیار آسانی دارد.
 • برنج: شکل پذیری تحت تأثیر مقدار روی، در آلیاژ است – هر چه روی بالاتر باشد، انعطاف پذیری کمتری نسبت به برنج دارد. برای خم‌های ساده در ورق‌های فلزی، این معمولاً مشکلی نیست، اما برای چیزهای پیچیده‌تر ممکن است لازم باشد از گرما برای نرم کردن آن استفاده شود.
 • برنز: به طور کلی سخت تر و احتمال ترک خوردن آن بیشتر است. از گرما برای بهبود چکش خواری استفاده کنید.
 • تیتانیوم: یکی از آلیاژهای قوی به حساب می آید، بنابراین باید مراقب باشید که به ابزار خود آسیب نرسانید. برای جلوگیری از ترک خوردن آن، از شعاع خمیدگی داخلی بزرگتر نسبت به فلزات دیگر استفاده کنید. همچنین مدول الاستیسیته کمی دارد، بنابراین باید آن را به میزان قابل توجهی خم کنید تا به شکل دلخواه خود بازگردد.
 • آنیل: در علم متالورژی و مواد، بازپخت یک عملیات حرارتی است که خواص فیزیکی و گاه شیمیایی یک ماده را تغییر می دهد تا شکل پذیری آن افزایش یابد، سختی آن کاهش یابد و کارایی آن افزایش یابد.

بیشتر بدانید فلزات مناسب برای خمکاری : دستگاه خم لوله cnc

فلزات مناسب برای خمکاری

قانون کلی برای اکثر مواد

شعاع خمیدگی داخلی باید برابر با ضخامت ماده ای باشد که در حال تشکیل آن هستید. به عبارت دیگر، اگر ورق ۱/۸ اینچی را خم می‌کنید، از ابزاری با شعاع ۱/۸ اینچ برای تشکیل قسمت داخلی خم استفاده کنید. اگر مواد به ضخامت ۰.۰۲۰ اینچ را خم می کنید، از شعاع ۰.۰۲۰ اینچ استفاده کنید.

با این حال: برای اکثر کاربردها با فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم، می توانید با خمش شعاع صفر بر روی هر چیزی با ضخامت کمتر از ۰.۰۵۰ اینچ دور شوید. این فقط در واقع در حداکثر قدرت نخواهد بود.

مزایای خمکاری

یکی از مهمترین مزایای خمکاری مواد و فلزات، استفاده صحیح از آنها در صنایع مختلف است. علاوه بر این افراد می توانند برای فعالیت های مورد نظر خود که نیاز به ورق های خم دار دارند از دستگاه های خم کن پیشرفته استفاده کنند.

علاوه بر این یکی از مهمترین کاربردها و قابلیت های این روش، زاویه دهی فلزات و مواد بر اساس نیاز مشتریان می باشد. هزینه خم کاری با توجه به دستگاه خم کن تعیین می شود. اما قیمت آن مناسب و مقرون به صرفه است. علاوه بر این، سایر مزایای خم کردن ورق های فلزی عبارتند از:

 • سرعت خم کاری فلزات بالا می باشد.
 • مواد و اجسام با کیفیت و دقت فراوان خمکاری می شوند.
 • مصرف انرژی در همکاری مواد و اجسام فلزی بسیار پایین می باشد.

بیشتر بدانید فلزات مناسب برای خمکاری : دستگاه خم لوله در اصفهان

فلزات مناسب برای خمکاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *