روش برش و خم کردن لوله های پنج لایه

روش برش و خم کردن لوله های پنج لایه
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

روش برش و خم کردن لوله های پنج لایه

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

روش برش و خم کردن لوله های پنج لایه

در این مقاله به بررسی روش برش و خم کردن لوله های پنج لایه پرداخته میشود. لوله های پنج لایه از جدیدترین محصولات صنعت ساختمان هستند که به دلیل ویژگی های مثبت فراوان در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. لوله های پنج لایه انعطاف پذیری بالایی دارند و به راحتی نصب می شوند. همانطور که از نام لوله پنج لایه پیداست، به طور کلی از ۵ لایه مختلف ساخته شده است. دو لایه پلیمر، دو لایه چسب و یک لایه آلومینیوم. کنار هم قرار گرفتن پلیمر و فلز باعث شده این لوله خواص هر دو ماده را همزمان داشته باشد

لوله پنج لایه در برابر نفوذ اکسیژن مقاوم است و سیال جاری در این لوله ها هیچ گونه تغییر شیمیایی نمی کند. از طرفی تحمل بسیار بالایی در برابر فشار و دما از خود نشان می دهد و در انواع سیستم های گرمایشی قابل استفاده است. پس از خرید لوله پنج لایه برای نصب و اجرای آن باید لوله را برش دهید. این کار به روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 

بیشتر بدانید روش برش و خم کردن لوله های پنج لایه : قیمت دستگاه خم لوله در اصفهان

روش برش و خم کردن لوله های پنج لایه

مزایای استفاده از لوله پنج لایه

 • مقاومت بالا در برابر پوسیدگی داخلی
 • مستحکم در برابر ضربه‌های خارجی
 • تحمل بالا در برابر فشار و دما
 • ضریب انبساط طولی ناچیز
 • وزن کم
 • نصب راحت
 • عدم نفوذ نور و اکسیژن
 • صدای پایین
 • عمر مفید ۵۰ ساله

روش خم کردن لوله های ۵ لایه

خم کردن لوله های ۵ لایه به سه روش زیر انجام می شود :

 • خم کردن لوله با دست
 • خم کردن لوله با فنر مخصوص
 • خم کردن لوله با دستگاه خم

اکثر لوله ها به صورت شاخه ای تولید و به بازار عرضه می شوند، اما لوله های پنج لایه از روش متفاوتی استفاده می کنند. لوله های پنج لایه به صورت کلاف به فروش می رسند و بسته به طول مورد نیاز هر قسمت از ساختمان نیاز به برش لوله دارید. برای بریدن لوله نباید از چاقو و اره استفاده کرد و این برش باید با قیچی یا وسیله مخصوص انجام شود.

قیچی برش لوله پنج لایه: برش لوله های پنج لایه در سایزهای ۱۶ تا ۳۲ میلی متر با برش قیچی انجام می شود. در این روش دهانه قیچی باز می شود و لوله بین فک و تیغه اصلی آن قرار می گیرد. سپس با بستن دهانه قیچی برش لوله به تمیزترین حالت ممکن انجام می شود. دستگاه برش لوله پنج لایه: برای برش هایی با سایزهای ۴۰ تا ۶۳ میلی متر باید از دستگاه برش لوله استفاده کنید.

 • خم کردن لوله پنج لایه با دست:

برای خم کردن لوله ها با دست باید دو انگشت شست خود را در دو طرف محل قرار دهید و فشار وارد کنید. در این روش نباید فشار زیادی به لوله وارد کرد زیرا ممکن است باعث ایجاد مشکل و ایجاد زاویه تند روی آن شود. با فشار ملایم و مداوم انگشتان، لوله به راحتی خم شده و آماده استفاده خواهد بود.

 • خم کردن لوله پنج لایه با کمک فنر:

برای خم کردن طول های بلند و قسمت میانی لوله می توانید از فنر لوله خمشی استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. در خرید فنر لوله خمشی به سایز آن توجه کنید تا به اندازه لوله های پنج لایه باشد.

 • خم کردن لوله پنج لایه با کمک دستگاه خم کن لوله:

گاهی اوقات ممکن است نتوانید از فنر خمشی لوله استفاده کنید و به ناچار باید از روش جایگزین استفاده کنید. در این شرایط استفاده از دستگاه خم کن لوله بهترین گزینه خواهد بود. با کمک این دستگاه می توان لوله های بین ۱۶ تا ۳۲ میلی متر را خم کرد. در دستگاه لوله خم، لوله پنج لایه را روی دهانه دستگاه قرار می دهید و سپس دسته دستگاه را فشار می دهید. حرکت فک متحرک باعث خم شدن لوله پنج لایه می شود.

بیشتر بدانید روش برش و خم کردن لوله های پنج لایه : دستگاه خم لوله در اصفهان

روش برش و خم کردن لوله های پنج لایه

تذکرات برش لوله :

 • به این نکته توجه کنید که در برش لوله های ۵ لایه از اره، چاقو و اجسام نوک تیز استفاده نکنید زیرا آرایش لبه های لوله ها در این روش ها از بین می رود.
 • بعد از برش لوله های ۵ لایه حتماً لبه های بریده شده لوله را کونیک کنید زیرا در صورت عدم استفاده از کونیک ، لبه های تیز لوله به حلقه آب بندی اتصالات آسیب می رساند.

نحوه اتصال لوله پنج لایه

نحوه اتصال لوله های پنج لایه به سه روش کلی انجام می شود، برای لوله های با سایز ۱۶ تا ۳۲ میلی متر می توان از اتصالات کوپلینگ، دنده ای و پرس استفاده کرد اما برای لوله های با سایز بزرگتر بین ۴۰ تا ۶۳ میلی متر اتصالات پرسی استفاده خواهد شد.

 • اتصالات کوپلی

اتصالات کوپلینگ یکی از روش های رایج اتصال لوله های پنج لایه می باشد و شامل چهار قسمت مهم بدنه اورینگ، مهره اتصال و حلقه برنجی خواهد بود. در کوپلینگ ها لوله پنج لایه عموماً آب بندی است و به راحتی باز و بسته می شود. از مزایای این اتصالات می توان به سهولت استفاده، تنوع بالا، آب بندی کامل و مقاومت بالا اشاره کرد.

 • اتصالات پرسی

برای نصب اتصالات پرسی از دستگاه پرس استفاده می کنند و به همین دلیل نام اتصالات پرسی را به خود گرفته است. این اتصالات از تنوع بالایی برخوردار بوده و در تمامی سایزهای لوله های پنج لایه قابل استفاده می باشد. اتصالات پرسی شامل اجزای اصلی بدنه اتصال برنجی، اورینگ، مهار پلاستیکی و حلقه فولادی اتصال پرس می باشد.

 • اتصالات دنده‌ای یا مهره ماسوری

اتصالات دنده ای قدیمی ترین روش اتصال سیستم های لوله کشی به حساب می آیند و معمولاً از اتصالات فلزی در این روش برای اتصال لوله ها استفاده می شود. اتصال دنده ای لوله پنج لایه شامل دو جزء اصلی است: مهره و قرقره.

بیشتر بدانید روش برش و خم کردن لوله های پنج لایه : دستگاه خمکاری پروفیل 

روش برش و خم کردن لوله های پنج لایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *