خمکاری لوله مسی چگونه انجام می‌شود؟

خمکاری لوله مسی
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

خمکاری لوله مسی چگونه انجام می‌شود؟

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

خمکاری لوله مسی چگونه انجام میشود؟

لوله های مسی در لوازم خانگی بیشتر به عنوان لوله ورودی آب در لوله کشی استفاده می شود. درست است که مس یک فلز نرم است، اما آنقدر نرم نیست که بدون در نظر گرفتن شرایط و نکات خاص، به راحتی و به درستی خم شود. خم کردن لوله مسی بدون استفاده از روش ها و ابزار خاص معمولاً کل کار لوله کشی را خراب می کند. چین و تا زدن لوله در محل مورد نظر از جریان مناسب آب در لوله کشی لوازم خانگی شما مانند کولر یا پکیج یا هر وسیله دیگری جلوگیری می کند.

راه های زیادی برای خمکاری لوله مسی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع روش های خمکاری لوله مسی به طور کامل آشنا کنیم. روش های خمکاری عبارتند از خم کردن لوله مسی با استفاده از فنر، خم کردن لوله مسی با استفاده از ابزار خمش لوله و … که از رایج ترین روش ها می باشد. اما به یاد داشته باشید که هنگام کار با لوله خم کن دستی ایمنی در محل کار اهمیت بیشتری دارد. پس ایمنی در حین کار را فراموش نکنید.

بیشتر بدانید خمکاری لوله مسی : دستگاه خم لوله در اصفهان

خمکاری لوله مسی

روش‌های خم کردن لوله مسی

قبل از هر چیز باید توجه داشت که فقط لوله مسی فنری قابل خم شدن است و خم شدن لوله ها یا شاخه های سخت نیاز به ابزار خاصی دارد که بسیار سخت است و باید در دمای مشخصی انجام شود. بنابراین برای خم کردن لوله های مسی نرم می توانید از روش های پیشنهادی زیر استفاده کنید.

 • خم کردن لوله مسی با استفاده از فنر

فنر خمش لوله در داخل لوله مسی قرار می گیرد و به عنوان تکیه گاه نیرو را در تمام طول لوله مسی توزیع می کند. با کمک این فنر می توان لوله مسی را به راحتی و به درستی تا ۱۸۰ درجه خم کرد. فنرهای لوله در اندازه های مختلفی تولید می شوند و برای قطر لوله های بین ۱.۴ تا ۵.۸ اینچ مناسب هستند.

اگر مراحل زیر را دنبال کنید، می توانید لوله مسی خود را به درستی خم کنید:

نقطه ای را که می خواهید لوله را خم کنید با یک نشانگر علامت بزنید. این علامت باید در بیرونی ترین نقطه شعاع خم لوله قرار گیرد.

زبری و تیزی سر لوله را که ممکن است در حین برش آن ایجاد شده باشد صاف کنید.

 1. اندازه فنر مناسب را با توجه به لوله مسی مورد استفاده انتخاب کنید.
 2. اگر فنر از لوله بلندتر باشد اشکالی ندارد ولی اگر کوتاهتر باشد میتوانید به انتهای آن سیم اضافه کنید.
 3. حالا لوله مسی را در یک پارچه نرم بپیچید و روی زانو خم کنید. لوله را روی زانو به چپ و راست و عقب و جلو حرکت دهید تا خمیدگی صاف و یکنواخت داشته باشید.
 4. فنر را بیرون بیاورید. اگر برداشتن فنر دشوار است، آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و سپس آن را بیرون بکشید.

خم کاری بوسیله فنرهای داخلی

خم کردن لوله مسی توسط فنر داخلی در چند سال اخیر واقعاً رواج یافته و تکنیک جالب و مؤثری را در خم کردن لوله مسی ایجاد کرده است. در واقع عیب خمکاری لوله ها با فنر خارجی این است که گاهی به دلیل فشار زیاد کاربر یا جمع شدن فنر در یک نقطه (نقطه خمکاری)، خمش با مشکل مواجه می شود و چون داخل لوله خالی است لوله خم می شود.

اما در خم شدن با فنر داخلی این اتفاق کمتر می افتد و لوله خیلی بهتر خم می شود. در واقع خم شدن با فنر خارجی به این دلیل است که طول فنر بیشتر است و گاهی اوقات فنر در نقطه خم شده گیر می کند. برای رفع این مشکل باید نقطه خم شده را کمی باز و بسته کنید تا فنر آزاد شده و خارج شود.

بیشتر بدانید خمکاری لوله مسی : قیمت دستگاه خم لوله در اصفهان 

خمکاری لوله مسی

 • خمکاری لوله مسی با دستگاه خم کن دستی

از این نوع لوله خم کن می توان به راحتی برای خم کردن لوله های مس، آلومینیوم، فولاد و بسیاری از لوله های دیگر استفاده کرد. با توجه به سایز لوله ای که قرار است خم شود، دستگاه را انتخاب کنید سپس دسته لوله بازکن را باز کرده و لوله را در آن دستگاه قرار دهید. پس از قرارگیری مناسب لوله، دسته دستگاه را می بندیم تا فشار وارد شود و شکل لوله مسی به راحتی تغییر کند.

ایمنی در محیط کار حین کار با لوله خم کن دستی

استفاده از هر ابزاری خطرات خاص خود را دارد. در واقع تکنسین هنگام استفاده از هر ابزاری باید احتیاطات و ایمنی لازم را رعایت کند. ایمنی در محل کار هنگام کار با لوله خم کن دستی نیز بسیار مهم است.

یکی از ابزارهایی که تکنسین های تهویه و تبرید با آن سر و کار دارند خم کن های لوله مسی هستند. خم کن های دستی به دلیل بلند بودن اهرم ها خطر برخورد به سر یا صورت کاربر را دارند، بنابراین قبل از استفاده باید به چند نکته توجه کنید:

 • همیشه هنگام خم کردن لوله مسی از دستکش ایمنی استفاده کنید.
 • برای استفاده از خم کن دستی همیشه از میز کار استفاده کنید و از خم شدن با خم کن دستی روی زمین یا معلق در هوا خودداری کنید.
 • مراقب باشید هنگام خم شدن انگشتان خود را بین اهرم و قالب فک خم کن قرار ندهید.
 • در هنگام خم شدن به دلیل حرکت اهرم های خمکاری مراقب دست ها و صورت خود باشید. ترجیحا از کلاه ایمنی و عینک استفاده کنید.
 • پس از اتمام خمکاری و برای جداسازی خم کن از لوله مسی، بسیار مراقب باشید که اهرم ها و مجموعه خم کن به بدن شما آسیبی نرسانند.
 • خمکاری لوله مسی به روش پرسی

این روش که برای خم کردن لوله های شوفاژ یا لوله های مسی استفاده می شود در تجهیزات استفاده می شود. در این روش چون درجه یا شعاع خم مشخصه اصلی آن نیست، در جاهایی که نیاز به درجه بالا نیست از آن استفاده می شود. ماشین های پرس برای فعالیت خود از یک منبع تغذیه استفاده می کنند که به دستگاه سوئیچینگ معروف است.

 • خمکاری لوله مسی به روش سرد

در این مدل خمکاری همانطور که از نامش پیداست از حرارت در آن استفاده نشده است. این روش با خم کردن لوله با دمای متوسط ​​و مناسبی که در اتاق موجود است سروکار دارد. روش سرد خود به چندین روش از جمله چرخشی، سه غلتکی، فشاری و خمکاری قوچ تقسیم می شود.

 • خم کاری لوله مسی به روش سه غلتکی

در این روش از سه غلتک برای خم کردن لوله استفاده می شود. این غلتک ها متحرک هستند و برای خم شدن لوله باید زاویه، فاصله و اندازه لوله ها روی دستگاه تنظیم شود. این روش بیشتر برای خم کاری لوله های با ضخامت بالا مانند لوله های پیچیده، لوله های صنعتی استفاده می شود. غلتک های متحرک برای تامین برق خود قطعا به منبع تغذیه ای مانند سوئیچ نیاز دارند. این دستگاه برای ایجاد حرکت و قدرت غلطک ها بسیار مفید است.

 • خم‌کاری لوله مسی به روش فشاری

این روش مانند روش پرسی کار نمی کند. زیرا در اینجا یک قالب ثابت وجود دارد که لوله مسی از لایه ای به لایه دیگر از قالب ها و گیره های ثابت عبور داده می شود، سپس قسمت آزادتر آن به وسیله یک قالب فشاری قوی به سمت ثابت خم می شود. این روش بیشتر در مواردی استفاده می شود که قطر لوله ها موازی و متقارن برای خم شدن باشد.

 • خمکاری لوله‌های مسی به روش گرم

یکی از قدیمی ترین روش های خم کاری لوله ها به ویژه لوله های مسی خمش گرم می باشد. خمش گرم نیاز به منبع حرارتی بسیار قوی دارد که با پشتیبانی دستگاه های سوئیچینگ کار می کند. این منبع حرارتی ناحیه خمش را گرم می کند. با حرارت دادن ناحیه مورد نظر خاصیت مکانیکی مس تغییر می کند و با کمترین فشار تشکیل می شود.

بیشتر بدانید خمکاری لوله مسی  : دستگاه خمکاری پروفیل 

خمکاری لوله مسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *