خمکاری لوله مبلی

خمکاری لوله مبلی
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

خمکاری لوله مبلی

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

خمکاری لوله مبلی

از خمکاری لوله مبلی در صنعت و تولید به فرآیندی کم هزینه نسبت به جوشکاری گفته می شود که عموماً برای اتصال قطعات به یکدیگر استفاده می شود و یا شاید بتوان گفت خمش لوله مبلی یک فرآیند عملی برای ایجاد تغییر شکل ثابت و دائمی است. که برای اهداف مختلف انجام می شود. در این فرآیند از فشار مکانیکی برای ایجاد خمیدگی در لوله با توجه به شکل قالب استفاده می شود.

۱.خمکاری پرسی

یکی از قدیمی ترین روش های خم کردن لوله و پروفیل است که هنوز هم در صنعت کاربرد فراوانی دارد. همچنین دستگاه خم کن پرس یکی از رایج ترین دستگاه های خم کن در بازار است که خرید آن کار سختی نیست. این خم توسط دو قسمت که قطعه را نگه می دارد و قسمت سوم که فشار لازم برای ایجاد خم را ایجاد می کند ایجاد می شود.

خم پرسی برای خم شدن پروفیل سبک بسیار مناسب است زیرا از ایجاد چین و چروک روی پروفیل جلوگیری می کند. اما با خمش اعوجاجی در مقطع ایجاد می شود که میزان آن رابطه مستقیمی با زاویه خمش دارد. هر چه شعاع خمش کوچکتر باشد، میزان این اعوجاج بیشتر است. اگرچه در مقایسه با سایر روش های خمشی، کنترل چندانی بر نحوه انجام فرآیند وجود ندارد، اما یکی از مقرون به صرفه ترین، ساده ترین و بی دردسرترین روش ها برای خم کردن لوله ها و پروفیل های سبک است.

بیشتر بدانید خمکاری لوله مبلی : قیمت دستگاه خم لوله در اصفهان

خمکاری لوله مبلی

۲.خمکاری غلتکی 

برای لوله ها و پروفیل هایی که سطح مقطع زیادی دارند، خمش غلتکی بهترین روش است. در این دستگاه سه غلتک به صورت مثلثی یا هرمی در کنار هم قرار گرفته اند و فاصله آنها به صورت دستی و هیدرولیکی قابل تغییر است.

خمکاری غلتکی یکی از محبوب ترین روش ها برای ایجاد خم در صنعت است زیرا با کمترین تغییر شکل انجام می شود. این خم برای هر مقطعی با ابعاد بزرگ و یا ایجاد خم های مارپیچ و اسپیرال کاربردی و مناسب است.

۳.خمکاری فشاری 

این روش خم یکی از قدیمی ترین روش ها برای ایجاد خم و تغییر زاویه در پروفیل و لوله مبلی است. دستگاه خم کن فشاری دارای قالب فشاری است که به کمک آن لوله و پروفیل شکل قالب ثابت را به خود می گیرد. اما اگر فشاری از داخل لوله به سمت دیواره ها نباشد، در طول فرآیند تغییر در شکل لوله ایجاد می شود.

خمش فشاری عموماً برای لوله‌ها و پروفیل‌هایی که محصولات تجاری و لوازم خانگی از آن‌ها تولید می‌شوند، مواردی مانند نرده حوله، صندلی یا پایه میز استفاده می‌شود.

۴.خمکاری چرخشی کششی

اگر به خم دقیق با ابعاد صحیح و کیفیت نهایی بالا نیاز دارید، این نوع خم مناسب ترین گزینه برای شما می باشد. از این دستگاه خم کن می توان برای ایجاد خم های تکراری و پیچیده با دقت بالا و با ساختاری یکپارچه و یکسان استفاده کرد.

خمش کششی چرخشی به طور کلی برای ساخت نرده های ساختمانی، خم کردن لوله های برق، قاب تریلر، شاسی خودرو و موارد دیگر مفید و مناسب است. برای انجام دقیق و صحیح این خم به ابزار و تجهیزات کاملی نیاز است.

۵.خمکاری با مندرل

خمکاری با مندرل  محصولی دقیق و سالم با کمترین تغییر شکل ایجاد می کند. به لطف فشاری که از داخل به بیرون لوله توسط سنبه ایجاد می شود، می توان لوله و پروفیل سبک را بدون هیچ مشکلی و به راحتی با حداقل ضخامت خم کرد. در خم شدن با مندرل، مندرل  انعطاف پذیر در داخل لوله قرار می گیرد تا در این فرآیند و در حین قالب خمشی لوله دچار آسیب نشود.

۶.خمکاری القایی

خمش القایی یکی از جدیدترین روش ها برای خم کردن لوله مبلی است. در طی این فرآیند نقطه ای از لوله و پروفیل مورد نظر به روش القایی گرم می شود سپس با کمک بازوی محوری لوله را خم کرده و با شعاع مورد نظر قالب گیری می شود. این روش خمشی فرآیندی زمان‌بر است اما خمشی کامل و بدون اعوجاج ایجاد می‌کند که با روش‌های خمشی سرد امکان‌پذیر نیست.

۵ مورد از ساده‌ترین موارد مصرف لوله مبلی

بیشتر بدانید خمکاری لوله مبلی : دستگاه خم لوله در اصفهان

خمکاری لوله مبلی

 

۱. ساخت دسته تی از لوله مبلی

شاید محصولی ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد، اما در واقع فرآیند طراحی و تولید آن در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است. به لطف طراحی های نوآورانه و جدید، ویژگی هایی برای راحتی مصرف کننده اضافه شده است.

پیش‌تر از یک شاخه لوله‌ی یک تکه، به ساده‌ترین شکل ممکن برای ساخت دسته تی استفاده می‌شد. برای حرکت تی بر روی زمین، نیروی نسبتا زیادی به آن وارد می شود. در نتیجه برای جلوگیری از خم شدن یا شکستن لوله از نمونه های نسبتاً ضخیم استفاده شد که طبیعتاً وزن زیادی داشتند و جابجایی آنها دشوارتر بود. برای رفع این مشکلات راهکارهای ساده اما خلاقانه ای در طراحی این محصول پیاده سازی شد.

در طرح های جدید برای ساخت دسته تی از دو عدد لوله مبلی استفاده شده که با بست پلاستیکی به هم متصل می شوند. استفاده از این بست پلاستیکی چندین مزیت دارد: ۱. امکان استفاده از لوله مبل نازک تری با ضخامت ۰.۳ تا ۰.۴ میلی متر را فراهم کرده است. ۲. تی سبک تر خواهد بود و بنابراین جابجایی آن آسان تر خواهد بود. ۳. با کمک این بست ها می توان ارتفاع دسته تی را تغییر داد.

با توجه به اینکه دسته تی به خصوص قسمت های زیرین آن دائماً در تماس با رطوبت است، ضد زنگ بودن لوله مبلی مورد استفاده بسیار مهم است. همانطور که می دانید فولاد در معرض رطوبت به سرعت زنگ می زند و خورده می شود. برای زنگ زدگی لوله مبلی از رنگ یا آبکاری الکتریکی استفاده می شود

۲. پایه سرم

پاهای سرم اشکال مختلفی دارد. نمونه ها به صورت متحرک یا چرخ دار ساخته می شوند. برخی از نمونه ها ثابت هستند و به دیوار یا سقف متصل می شوند. صرف نظر از شکل و نوع، لوله مبلی برای ساخت همه آنها استفاده می شود. با توجه به اینکه این پایه ها وزن زیادی را تحمل نمی کنند، ضخامت ۰.۵ تا ۰.۶ میلی متر می تواند کاملا مناسب و کاربردی باشد.

مدل های چرخ دار متحرک عموماً از دو سایز لوله و به شکل تلسکوپی ساخته می شوند. با کمک این ساختار تلسکوپی می توان به راحتی ارتفاع پایه را تغییر داد. نمونه های ثابت ساختار ساده تری دارند. آنها یا به شکل L روی دیوار نصب می شوند یا ساختار U شکل دارند و روی سقف قرار می گیرند. نمونه های ثابت نه تنها به عنوان پایه سرم بلکه برای مقاصد دیگر نیز استفاده می شوند.

۳. دسته جاروبرقی

دسته جاروبرقی از دو قسمت اصلی ساخته شده است. قسمت فولادی که از لوله مبل ساخته شده است و شلنگی که اغلب پلاستیکی و انعطاف پذیر است. مقاومت و طول لوله جاروبرقی به شدت بر قدرت مکش و عملکرد آن تأثیر می گذارد. این ساختار دو قسمتی هم برای اینکه مکش به درستی اتفاق بیفتد و هم امکان جابجایی برس لازم و ضروری است. دسته جاروبرقی نیز به صورت تلسکوپی با طراحی مشابه دسته T ساخته شده است، زیرا ارتفاع قابل تنظیم برای راحتی مصرف کننده یک نکته ضروری است. ضخامت ۰.۵ تا ۰.۶ میلی متر ضخامت بهینه برای این منظور است. وزن آن زیاد نیست، اما به اندازه کافی قوی است.

۴. ساخت میز اتو با لوله مبلی

به طور کلی میز اتو یک قطعه فولادی یا چوبی بزرگ و مسطح است که با روکش مقاوم در برابر حرارت پوشانده شده است. میز اتوهای مدرن به لطف طراحی خاص و پیچیده ای که دارند می توانند به روش های مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

در ساده ترین حالت، این میزها از یک صفحه و دو پایه تاشو ساخته شده اند. در کنار قسمت اصلی میز، صفحه ای توری و کشویی قرار دارد که اتو به صورت موقت روی آن سوار می شود. ساختار توری بخار اتو را به خوبی از خود عبور می دهد. پایه ها از لوله مبلی سبک و قابل پردازش ساخته شده اند. برای قسمت انتهایی این لوله که روی زمین قرار می گیرد از روکش های پلاستیکی نرم استفاده شده است. به این ترتیب زمین آسیبی نمی بیند و میز لیز نمی خورد.

برش، جوش و خم کردن سه فرآیندی هستند که بسته به طرح برای ساخت میز اتو استفاده می شود. با توجه به اینکه برای ساخت پایه میز اتو از لوله مبلی به ضخامت ۰.۷ تا ۰.۸ میلی متر استفاده می شود، جوش دستی عملی نخواهد بود. علاوه بر پایه، گاهی اوقات از یک لوله یا حتی یک پروفیل سبک به عنوان پایه خود میز استفاده می شود.

۵. استند ظروف

قرار دادن ظروف در یک فضای یکپارچه و یک دست مانند کابینت، جابجایی آنها را با مشکل مواجه می کند و از کل فضا به خوبی استفاده نمی کند. برای رفع این مشکل از پایه کانتینری استفاده می شود. این استندها ساختاری لایه ای دارند که می تواند تمام طول کابینت را به فضایی مناسب برای چیدمان تبدیل کند. علاوه بر نمونه کابینت در اشکال مختلف نیز تولید می شوند. برخی از این پایه ها به صورت ایستاده، برخی دیواری و گاهی حتی بر روی درب کابینت نصب می شوند.

برای قسمت پایه یا بدنه اصلی از لوله مبلی با ضخامت ۰.۷ تا ۰.۸ استفاده می شود. این لوله ها به خوبی وزن ظروف را تحمل می کنند، به لطف آنها وزن محصول نهایی بسیار سبک است و با وجود پردازش پذیری می توان جزئیاتی را در طراحی و ساخت به آنها اضافه کرد تا جایگاه را هم کاربردی و هم زیبا کند.

بیشتر بدانید خمکاری لوله مبلی : دستگاه خمکاری پروفیل 

خمکاری لوله مبلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *