خمکاری لوله استیل

لوله استیل
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

خمکاری لوله استیل

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

خمکاری لوله استیل

    خمکاری لوله استیل یک روش دائمی برای تغییر شکل این‌لوله ها است. خمکاری ‌لوله استیل به دلیل مقاومت بالایی که دارد، دارای ظرایف خاصی است و از طرق مختلفی قابل انجام است. ضمنا جنس لوله و میزان ضخامت آن در انجام خمکاری تأثیر‌گذار است. خمکاری لوله استیل یکی از کاربردی ترین راه های ایجاد فرم در لوله‌ های استیل است تا به این وسیله به راحتی بتوان در حوزه ‌های مختلف تجاری و صنعتی همچون حمل‌ و نقل، انتقال انواع سیالات، هوا فضا، لوازم شیمیایی، محصولات تزئینی و دکوراتیو و … از آن استفاده کرد.

برای خمکاری لوله استیل دستگاه‌ های متفاوتی وجود دارد که در انتخاب آن باید به زوایای مورد نیاز برای خم،  اندازه و ضخامت ورق، سرعت لازم در انجام خمکاری، میزان دشواری کار و دقت عملیات و..  توجه شود. به منظور اجرای خم اصولی، اصول خمکاری لوله باید رعایت شود. خمکاری لوله استیل بدون در نظر گرفتن نوع آلیاژ ورق آن راحت تر از خمکاری پروفیل است زیرا زوایای پروفیل در حین خم، واکنش های پیچیده تری را بروز می دهند. پس می توان در لوله های استیل، زوایای تندتری را نسبت به پروفیل ایجاد کرد. ضمنا بیشترین میزان اجرای خمکاری، در لوله ‌هایی است که سطح مقطع گردی دارند.

بیشتر بدانید خمکاری لوله استیل : دستگاه خمکاری پروفیل 

خمکاری لوله استیل

انواع روشهای خمکاری لوله استیل

  1. خم کردن لوله استیل به روش کششی- فشاری

در این روش از ابزاری به نام مندرل برای ایجاد خم استفاده می کنند. این ابزار برای کاهش ضخامت لوله ها هنگام خم کردن و تعیین زاویه خم به شکل دقیق کاربرد دارد. علاوه بر آن با استفاده از نیروی هیدرولیکی و پنوماتیکی و با استفاده از دستگاه پرس به مقطع فشار وارد می شود. برای کاهش ضخامت، لوله دور قالبی متحرک و دوار می چرخد.

انجام این روش برای خم کاری لوله استیل با نام کششی فشاری شناخته شده است و به نسبت روش های دیگر دقت بالاتری دارد.

  1. انجام خم کاری کششی

قالب های ثابت و بی حرکت برای خم کاری لوله استیل دکوراتیو کاربرد دارند. علاوه بر آن می توان از گیره های متحرک جهت ایجاد خم در پروفیل مورد نظر استفاده کرد.

  1. خم کردن لوله استیل فشاری

در این روش قالب دوار و ثابت برای خمکاری لوله ها و پروفیل های فشاری کاربرد دارد. به شکلی که لوله از بین قالب ثابت و گیره عبور کرده و بخش آزاد آن با استفاده از قالب فشاری به شکل دایره وار در اطراف قالب ثابت، زاویه می گیرد. از این روش خم کاری لوله استیل بهتر است در تولید قطعاتی استفاده کرد که لازم است قطر خم در دو سمت فلز به شکل متقارن انجام شود.

  1. روش خم کردن لوله استیل پرسی

در روش خم کاری لوله استیل به شکل پرسی، از قالب نیم دایره ای برای انجام این کار استفاده می کنند. در ابتدا لوله روی قالب قرار گرفته و از بالا با استفاده از اهرم های هیدرولیکی به دو طرف مقطع فشار وارد می شود. با استفاده از این فشار لوله استیل خم شده و مانند قالب به شکل نیم دایره در می آید.

برای خم کردن لوله استیل با این روش به دقت کمتری نیاز است و کنترل پایین تری هم روی چگونگی انجام مراحل آن لازم است. بنابراین با توجه به اینکه دقت و کنترل در روش سرد خم کاری لوله استیل پرسی پایین است، احتمال پارگی و دفرمگی بالاتر می رود. به هیچ عنوان از فلزات حساس برای خمکاری به این روش استفاده نکنید. روش خم کردن لوله استیل پرسی برای پروفیل های مورد استفاده در لوازمی چون پایه های مبلمان کاربردی است.

  1. خم لوله استیل به روش غلتکی

این روش برای خم کاری پروفیل ها در ابعاد بزرگ و اجرای زاویای پیچیده مناسب است. همچنین می ‌توان خم یا زاویه مورد نیاز را روی لوله های استیل دکوراتیو با استفاده از روش غلتکی به سادگی اجرا کرد. در این روش از سه غلتک برای ایجاد خمش روی لوله استفاده می‌کنند. غلتک هایی که روی دستگاه خم لوله استیل وجود دارند متحرک هستند. این غلتک ها تنظیمات میزان فاصله و زاویه مقاطع نسبت به یکدیگر را بر حسب سایز، ضخامت لوله و زاویه مورد نیاز انجام می دهند.

بیشتر بدانید خمکاری لوله استیل: خم لوله ریکواپراتور 

خمکاری استیل

مزایای خمکاری سرد لوله های استیل

انواع لوله‌ های استیل به واسطه کاربرد زیادی که در صنایع گوناگون دارند، به شدت مورد استفاده قرار می گیرند و هر صنعت با توجه به نیاز خود تغییراتی را در این پروفیل‌ ها انجام می دهد. روش خمکاری سرد به­ دلیل هزینه پایین و سرعت بالا، ‌ایده‌آل است. هم چنین به دلیل عدم استفاده از حرارت در این روش، در ویژگی های مکانیکی و شیمیایی لوله های استیل تغییری ایجاد نمی شود و در نتیجه مقاومت آن در مقابل عوامل مختلف حفظ می شود. در خمکاری لوله استیل سرد نیازی به تمیزکاری و پوسته زدایی فلز نیست.

استفاده از خمکاری لوله استیل دارای مزایای زیادی است:

  • انعطاف‌پذیری

لوله‌های استیل خم‌شده به دلیل طراحی‌های منحنی‌شده‌شان انعطاف‌پذیری بالایی دارند. این انعطاف‌پذیری به آن‌ها امکان می‌دهد که به سادگی به شکل‌ها و ساختارهای مختلف تطبیق یابند.

  • طراحی‌های خاص

 با استفاده از خمکاری لوله‌ها می‌توان طراحی‌های خاص و منحصربه‌فردی را در قطعات ایجاد کرد. این امکان به طراحان اجازه می‌دهد که ایده‌های خلاقانه‌تری را در محصولات خود پیاده‌سازی کنند.

  • کاهش تعداد اتصالات

 با خمکاری لوله‌ها می‌توان به تعداد اتصالات مورد نیاز در سیستم‌ها کاهش داد. این امر باعث کاهش احتمال نشت و افزایش کارایی سیستم‌ها می‌شود.

  • افزایش دوام

 لوله‌های خمکاری‌شده به دلیل کمترین تعداد اتصالات و جوش‌ها دارای دوام بیشتری هستند و به احتمال زیاد در مقابل خوردگی و خستگی کمتری قرار می‌گیرند.

بیشتر بدانید خمکاری لوله استیل : خدمات خمکاری لوله

کاربردهای خمکاری سرد لوله های استیل

لوله‌های استیل از خواص مکانیکی و شیمیایی خاصی برخوردارند که احتمال دفرمگی و ایجاد پارگی در آن‌ها پس از انجام خمکاری زیاد است. استفاده از این لوله‌ها در صنایع پتروشیمی و انواع فعالیت‌های دیگر به ­دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد مثل مقاومت بالا، کیفیت مطلوب، استحکام کششی بالا و… بسیار زیاد است. درنتیجه زاویه‌دار کردن آن حساسیت زیادی دارد و باید با دقت بالا انجام شود.

صنایع نفت و گاز: لوله‌های استیل خم شده در انتقال و نقل مواد مختلف در صنایع نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لوله‌ها به شکل‌ها و اندازه‌های مختلف خم می‌شوند تا بتوانند در ترکیب با سیستم‌های مختلف استفاده شوند.

صنعت ساختمان‌سازی: در ساخت و ساز، لوله‌های استیل خمکاری‌شده برای ساخت اسکلت‌ها، سیستم‌های تهویه، و سیستم‌های آب و فاضلاب استفاده می‌شوند. این لوله‌ها به شکل‌های منحنی تولید می‌شوند تا به ساختارهای مختلف متناسب با نیازها بپردازند.

خودروسازی: در صنعت خودروسازی، خمکاری لوله‌های استیل برای تولید انواع قطعات از جمله رینگ‌ها، قاب‌های درب‌ها و پنجره‌ها، و سیستم‌های تعلیق استفاده می‌شود. این لوله‌ها با شکل‌ها و انحناهای مختلف به تولید قطعات مختلف کمک می‌کنند.

بیشتر بدانید خمکاری لوله استیل: نکات مهم هنگام خرید دستگاه خم لوله

خمکاری لوله

جمع بندی

   خمکاری لوله استیل به فرآیندی گفته می شود که در طی آن، به وسیله دستگاه های خم در طول‌لوله تغییر زاویه ایجاد می شود و این تغییرات با در نظر گرفتن کاربرد لوله ها می تواند متفاوت باشد. خمکاری‌لوله استیل، نوعی فرآیند سردکاری محسوب می شود، بنابراین نیازی به حرارت ندارد و تمام مراحل فرآیند خم لوله در دمای اتاق انجام می ‌شود. استفاده از روش سردکاری، به­ واسطه مزایای زیادی که دارد، نسبت به روش‌های دیگر، پرکاربردتر است. خم کردن لوله استیل با استفاده از بهترین روش، به دلیل قیمت برخی از گریدهای استیل و جلوگیری از هدر رفت مواد اولیه در صنایع مختلف اهمیت زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *