خدمات خمکاری پروفیل

خمکاری پروفیل
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

خدمات خمکاری پروفیل

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

خدمات خمکاری پروفیل

  • پروفیل چیست؟

پروفیل به تجهیزاتی گفته می‌شود که در ساخت قسمت‌هایی از ساختمان‌ها همچون درب، پنجره و نمای ساختمان از آن استفاده می‌شود. به طور کلی Profile در لغت به معنی مقطعی ثابت و مشخص در طول می‌باشد. همانطور که لوله‌ها دارای انواع مختلفی هستند و از جنس‌های گوناگون تشکیل شده‌اند، پروفیل‌ها نیز دارای این ویژگی هستند.

برای تولید محصولاتی مثل مبل، میز و صندلی های خانگی یا اداری، استند های فروشگاهی، نمایشگاهی یا خانگی، انواع لوازم منزل چون بند رخت، ست های بهداشتی و … که در ساختشان از پروفیل سبک یا پروفیل سنگین استفاده می شود، برای رسیدن به شکل مورد نظر نیاز هست که پروفیل تحت فرآیند خمکاری دچار تغییر شکل بشود.

خمکاری پروفیل یا خم پروفیل فرآیندی ظریف و حساس است که از آن برای ایجاد تغییراتی در شکل پروفیل استفاده می شود. فرآیند خمکاری به طور مستقیم می تواند کیفیت محصول نهایی راتحت تاثیر قرار دهد. خم لوله و پروفیل اگر به درستی انجام نشود می تواند باعث بروز مشکلاتی چون پاره شدگی، به هم چسبیدگی دیواره ها، شکستگی لوله و … بشود.

بیشتر بدانید خدمات خمکاری پروفیل : دستگاه خمکاری پروفیل 

خدمات خمکاری پروفیل

  • خدمات خمکاری پروفیل

 خمکاری برای شکل دهی به مصنوعات تولید شده از پروفیل استفاده می‌شود که ظاهر زیبایی هم به آن می‌دهد. بسته به نوع کاربرد و پروفیل سازنده این روش دارای انواع متفاوتی است. خمکاری دستی، فاق بری، تابگیری ماشینی و تابگیری با دستگاه هیدرولیک از جمله متدهایی است که در خدمات خمکاری انواع پروفیل کاربرد دارند و روش پیاده سازی منحصر به فردی را دارا هستند.

  • خدمات نوردکاری پروفیل

یکی دیگر از متدهای مهم در تولید مصنوعات فلزی پروفیل نوردکاری است که بخش بزرگی از این صنعت را در برگرفته است. این روش هم به این مصنوعات شکل مناسبی می‌دهد. در واقع در این روش مواد اولیه درون غلط تحت فشار قرار می‌گیرند و سبب فرم‌دهی پروفیل می‌شوند.

  • کاربرد خمکاری پروفیل

استفاده از ورق آلومینیوم خم شده در بسیاری از سازه های آلومینیومی بخصوص در نماهای آلومینیومی ساختمانها کاربرد دارد، لبه ورق های پانچ شده را با روش خم فرم داده زاویه دار می کنند.علاوه بر این برای طراحی پنجره در سبک های متنوع از پروفیل های محدب،‌خم شده و کمانی استفاده می نمایند . خمکاری پروفیل آلومینیوم در صنایع متفاوت از جمله تولید لوازم خانگی ،خودروسازی و…کاربرد  دارد.

انواع پروفیل

پروفیل ها نیز همانند لوله‌ها به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شوند. بخش بندی اول پروفیل‌ها بر اساس نوع مصرف و شکل آن‌ها است . که به دو بخش پروفیل باز و بسته تقسیم می‌شود. پروفیل باز مقاطعی همچون میلگرد، تسمه، تیرآهن و غیره می‌باشد. پروفیل بسته مانند لوله، قوطی، درب و پنجره، کرکره برقی و پروفیل‌های پی وی سی است.

از لحاظ شکل نیز پروفیل‌ها دارای بخش بندی‌های جداگانه همچون مربع، مربع مستطیل و یا پروفیل Z است. همچنین تقسیم‌بندی دیگری نیز در پروفیل‌ها وجود دارد که آن را به چهار دسته ساختمانی، کامپوزیتی، آلومینیومی و گالوانیزه بخش بندی می‌کند. نوعی دیگر از دسته‌بندی‌های پروفیل وجود دارد که نبشی و ناودانی نام دارد و با استفاده از نورد سرد تولید شده‌اند.

اصول خمکاری پروفیل

  1. خمکاری لوله و پروفیل ، نیروی مورد نیاز برای خمکاری وقتی پروفیل و لوله تحت فرآیند خمکاری قرار می گیرد، دیواره ی خارجی در محل خم، کشیده و نازک و در نقطه مقابل آن ضخیم و فشرده می شود. تحت کنترل داشتن میزان این فشردگی یا کشیدگی کمک می کند تا محصول نهایی بی ایرادی تولید بشود. اگر لوله و پروفیل ضخیم یاشد یا شعاع خم زیاد باشد احتمال بروز مشکل طی فرآیند خم بسیار کم است در صورتی که برای لوله و پروفیل سبک در شعاع کم خم این احتمال بیشتر است .
  2. برای تعیین ضخیم یا نازک بودن لوله و پروفیل نسبت ضخامت ورق لوله یا پروفیل به قطر خارجی مورد بررسی قرار می گیرد.نسبت ضخامت دیواره لوله و پروفیل به قطر خارجی آن که مهمترین فاکتور در تعیین وضعیت لوله و پروفیل برای خمکاری است باید پیش از خمکاری مورد بررسی قرار بگیرد.
  3. ترکیب شعاع خم و ضخامت دیواره میزان پیچیدگیخمکاری لوله و پروفیل را تعیین می کند. برای مواردی که دیواره ی داخلی یا خارجی به طور شدید فشرده یا کشیده نمی شود خمکاری استانداردی با مجموعه قالب های اولیه مثل قالب خم، گیره و اهرم فشار قابل انجام است. گیره میتواند لوله و پروفیل را در موقعیت مناسب نگه دارد و اهرم فشار در جهت قالب خم به آن فشار وارد کند تا شکل مورد نظر در آن ایجاد بشود.

بیشتر بدانید خدمات خمکاری پروفیل : خدمات خمکاری لوله

خمکاری پروفیل

سوالات متداول

قیمت خمکاری پروفیل چگونه محاسبه می شود؟

هزینه خمکاری به فاکتور های گوناگونی مثل اندازه مقطع، طول پروفیل، تعداد خم در هر شاخه و تعداد شاخه ها بستگی دارد.

کدام پروفیل بهترین عملکرد را در فرآیند خمکاری دارد؟

پروفیل سبک یا پروفیل مبلی که از ورق روغنی با آلیاژ های st11 تا st14 در تولید آن ها استفاده می شود بهترین گزینه برای خمکاری هستند. علاوه بر آن پروفیل استیل دکوراتیو هم مقطع ایده آلی برای خمکاری است زیرا استیل ضد زنگ بهترین خاصیت کششی را بین تمام انواع آلیاژ های فولاد دارا می باشد.

جمع بندی

برای شکل دادن و فرم دهی به قطعات و ورق های آلومینیوم، پروفیل و پنل ها تنها روش برش و جوشکاری استفاده نمی شود. آلومینیوم فلزی شکل پذیر و قابل انعطاف است، به راحتی خم می شود و فرم دلخواه را می گیرد بنابراین روش خم کاری ورق و پروفیل آلومینیوم روش بسیار راحت، سریع و مفیدی برای شکل و فرم دادن به آلومینیوم است.

بیشتر بدانید خدمات خمکاری پروفیل : قیمت دستگاه خم لوله 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *