خدمات خمکاری لوله

خدمات خمکاری لوله
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

خدمات خمکاری لوله

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

خدمات خمکاری لوله

در این مقاله به بررسی موضوع خدمات خمکاری لوله پرداخته میشود. روش های مختلفی برای خم کردن لوله ها وجود دارد. هر یک از روش ها با توجه به نوع و کیفیت خمی که می توانند تولید کنند، کاربردها و محدودیت هایی دارند. انتخاب روش مناسب مستلزم آشنایی با این روش هاست.

خم کردن لوله یکی از مهمترین بخش های ساختمانی است. محصولات زیادی وجود دارد که با استفاده از لوله تولید می شوند، بنابراین فهرست کردن همه آنها تا حدودی غیرممکن است. مهم نیست که در کجا از خم لوله استفاده می شود، شکل دهی دقیق لوله ها امروزه بخش مهمی از تولید هستند.

نحوه شکل گیری لوله به عوامل مختلفی از جمله نوع متریال، ضخامت دیوار، میزان مورد نیاز و دقت مورد نظر بستگی دارد. لوله خم کن معمولا بر اساس این عوامل خریداری می شود. اما انواع روش های خم کردن لوله چیست؟ چگونه کار می کنند و مزایای یک روش خمکاری نسبت به دیگری چیست؟ در زیر اصول روش های مختلف خمش لوله را بررسی می کنیم و مزایا و معایب هر کدام را ارائه می کنیم.

بیشتر بدانید خدمات خمکاری لوله : دستگاه خم لوله در اصفهان

خدمات خمکاری لوله

 

برای انتخاب روش خمکاری لوله مناسب باید موارد زیر را در نظر بگیریم:

 • جنس لوله ، شعاع خم نسبی ، قطر نسبس لوله ، ضخامت لوله
 • کیفیت خم و نرخ تولید مورد نظر

آموزش خمکاری لوله

در خمکاری لوله ظرفیت لوله یکی از مهم ترین عواملی است که قبل از شروع کار باید در نظر گرفته شود. ظرفیت خمکاری لوله با مقدار کربن موجود در آن رابطه معکوس دارد. یعنی با افزایش مقدار کربن، شکنندگی مقطع افزایش یافته و در نتیجه مقاومت لوله در برابر خمکاری کاهش می یابد. سه حالت کلی عبارتند از سرد، گرم و القایی به عنوان روش های خمکاری لوله. انتخاب نوع خمش رابطه مستقیمی با اندازه لوله ، میزان شعاع خمکاری، مشخصات سطح مقطع و … دارد، برای مثال مقاطعی که دارای ۱.۲ درصد کربن باشند را به شیوه سرد و مقاطعی که کربن موجود در آن از ۱.۲ درصد بیشتر باشد را به شیوه گرم که با اعمال دما و حرارت همراه است خم می کنند.

انجام خمکاری به روش های مختلف

 1. خمکاری به روش سرد

 • خم شدن دستی: فقط با لوله های با قطر کوچک (حداکثر .۳ = ۲۲.۳ میلی متر) و منحنی های شعاع گسترده (r ≥ ۴ Ø) استفاده می شود تا هیچ چین و چروکی ایجاد نشود و از بیضی قسمت جلوگیری شود.
 • خم شدن ماشین: دو نوع لوله وجود دارد: ماشین هایی که با فشار (ترسیم) توصیه شده برای لوله های رزوه ای عمل می کنند ، لوله در دو نقطه خارجی پایین نگه داشته شده و در محور مرکزی خود فشرده می شود تا آن را خم کند و ماشین هایی که با خم شدن لوله در آخرین (چرخش) عمل می کنند، این امکان را فراهم می‌کند که شعاع خمشی کوچک‌تری را با استفاده از دو قالب، یکی ثابت که در جهت مخالف خم می‌شود و یک قالب شعاعی ثابت برای ایجاد یک خم، به‌دست آوریم. حداقل شعاع خمش برای هر قطر لوله توسط سازنده دستگاه تعیین می شود. باید حداقل ۲.۷ برابر قطر لوله باشد و این نسبت را با قطر افزایش دهید.
 1. خمکاری به روش گرم

 • خم شدن دستی: این کار در فواصل زمانی معین انجام می شود، یک سری حرارت دادن به شکل برش های خربزه، با نوک با نوک های لمس کننده تولیدات فیبر خنثی. اعمال نیرو به خم لوله باعث ایجاد چین و چروک می شود. این روش تنها در لوله های دیگ بخار و در برخی از لوله های هوای فشرده استفاده می شود، به دلیل اینکه چین های ایجاد شده باعث افزایش تلفات فشار می شوند و زیبایی چندانی ندارند، اما این مزیت را دارند که اثرات انبساط را به خوبی جذب می کند.
 • خم شدن نیمه دستی:  فقط با لوله های مشکی (با هر قطری) استفاده می شود. یک یا چند مشعل اکسی استیلن یا اکسی پروپان یا مشعل نفت سنگین روغنی استفاده می شود. لوله به رنگ قرمز آلبالویی روشن (درجه حرارت بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد) گرم می شود. بخشی که برای تشکیل ستون فقرات آرنج در نظر گرفته شده است کمی کمتر گرم می شود تا کاهش ضخامت آن محدود شود. برای لوله های خالی (بدون پرکننده)، با لوله های دیوار نازک عملی نیست، فقط روی لوله های با قطر کوچک (تا ۴/۴ = ۴۲.۴ میلی متر)، برای آرنج هایی با شعاع ۳.۵ or یا ۴ قطر خارجی کار می کند.  این کار در یک گیره یا سنگ مرمر انجام می شود و لوله را بین دو گیره نگه می دارد، مانند خمش سرد. برای لوله های پر شده، لوله را با ماسه یا ظروف سنگی (سفالی) پر می کنند، برای جلوگیری از تخلیه، مواد را ریز الک می کنند و باید بسیار خشک باشد تا در حین گرم شدن، آب به بخار نرسد. و افزایش فشار داخلی که می تواند باعث انفجار این لوله و بروز حادثه شود.

خدمات خمکاری لوله

 1. خمکاری به روش القایی

گرمایش القایی یک فرآیند خودکار با راندمان بالا در انتقال انرژی است که برای گرم کردن مواد فرومغناطیسی استفاده می شود. از ولتاژ متناوب اعمال شده به یک سیم پیچ چند دور (به شکل یک شیر برقی) استفاده می کند که در نتیجه جریان متناوب در سیم پیچ ایجاد می شود. این جریان یک میدان مغناطیسی متغیر با زمان در اطراف خود ایجاد می کند که دارای فرکانس یکسان با جریان الکتریکی تولید کننده آن است، اما در جهت مخالف جریان در سیم پیچ است. لوله های با قطر بزرگ با استفاده از بالابر برای جابجایی وزنه های سنگین خم می شوند. سلف ها برای ایجاد یک نوار باریک از گرمای متمرکز استفاده می شود تا به تدریج ناحیه لکه را نرم کند. همانطور که لوله گرم می شود، به آرامی با سرعت ثابت به بازوی خم هدایت می شود. این فرآیند تضمین می‌کند که هیچ عارضه جانبی مرتبط با تکنیک‌های خم شدن سرد (مسطح، چین خوردگی) وجود ندارد.

مزایای خمکاری به روش القایی

 • در این روش مانند روش قبل آلودگی ندارد.
 • برای خم کردن لوله های قطور کاربرد دارد.
 • این روش قیمت پایینی دارد.
 • از لحاظ چروک خوردگی و بیضی شدن مقطع، از دو روش خمکاری دیگر بهتر است.
 • این روش بازدهی بالایی دارد.
 • کویل های القا کننده جریان در طول خمکاری، به طور مستقیم با لوله متصل نیست.
 • کیفیت سطح خمکاری نسبت به روش خمکاری گرم بهتر است.

کلام آخر خدمات خمکاری لوله

خم شدن لوله را می توان به روش های مختلفی به دست آورد. عواملی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از اندازه لوله، ضخامت دیوار، شعاع مورد نظر و البته مواد. با تطبیق ماهرانه مواد، ماشین آلات، روش ها و اپراتورهای ماهر، می توان به طیف وسیعی از خمیدگی ها با دقت و ظاهر عالی دست یافت.

برای دستیابی به بهترین خروجی خم لوله، ماشین آلات مناسب مورد نیاز است. کیفیت ماشین های شما به درجه مواد و ضخامت دیوار بستگی دارد. شما باید مشخصات دستگاه خود را بدانید تا مشخص کنید که آیا برای نیازهای خمکاری شما مناسب است یا خیر. برخی از جدیدترین ماشین‌ها می‌توانند فرآیندها را ترکیب کنند. بنابراین، برخی می توانند هر دو روش خمشی غلتکی و چرخشی را انجام دهند.

بیشتر بدانید خدمات خمکاری لوله : قیمت دستگاه خم لوله در اصفهان

خدمات خمکاری لوله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *