خدمات برشکاری ورق

خدمات برشکاری ورق
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

خدمات برشکاری ورق

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

خدمات برشکاری ورق

در خدمات برشکاری، ورق طی مراحلی و با رعایت استانداردهایی در ابعاد موردنیاز شما برش خورده و برای مصرف آماده می‌شود. برشکاری یکی از مهمترین خدمات انجام شده بر روی اوراق فولادی است.

برشکاری، به فرآیند شکل‌دهی ورق‌های فلزی گفته می‌شود که به منظور تولید یک محصول با فرآیندهای دیگر از جمله نورد، کشش عمیق و خمش مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طورکلی فرایند برشکاری ورق به عنوان یکی از فرایندهای شکل‌دهی فلزات محسوب می‌شود. این فرایند در صنعت به روش‌های متفاوتی انجام می‌گیرد که هریک دارای مزایا و معایبی است. همچنین این روش‌ها ازلحاظ پارامترهای متفاوتی ازجمله صرفه اقتصادی، هزینه، تلرانس برش و امکانات موجود با یکدیگر متفاوت هستند.

روش های متداول برای تولید ورق برشی عبارتند از:

 • قالب برش
 • پلاسما
 • باربرداری جزئی
 • جت سیال ساینده
 • تخلیه الکتریکی
 • فرز
 • برش با تیغه
 • برش شعله ای
 • لیزر
 • وایرکات
 • آلتراسونیک

بیشتر بدانید خدمات برشکاری ورق : دستگاه خمکاری پروفیل 

برشکاری ورق

معرفی انواع خدمات برشکاری ورق

 1. برش پلاسما

برش پلاسما سرعت بالاتری نسبت به برش با گاز هوا دارد و برای ضخامت های ۱-۳۰ میلی متر استفاده می شود. همچنین به دلیل تنوع زیاد در قیمت و روش انجام کار در موارد زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. در شرایط خاص می توان از این روش برای برش ورق هایی با ضخامت ۰.۵-۱۶۰ میلی متر استفاده کرد.

 1. فرزکاری

این روش به عنوان قدیمی ترین روش برش ورق و آهن گالوانیزه شناخته می شود. برش ورق در این روش توسط دستگاه فرز انجام می شود و با روش های دستی و اتوماتیک قابل کنترل است. در این روش قطعه ای به نام دوک وظیفه ثابت نگه داشتن ابزار و چرخش آن را بر عهده دارد.

 1. برش هوا گاز

برش گاز هوا به طور گسترده برای محصولات فولادی استفاده می شود. یکی از مزیت های این روش ایجاد لبه های صاف و تمیز است و محصول نهایی کیفیت بالایی خواهد داشت. برش گاز هوا برای ورق هایی با ضخامت ۱۰-۲۰۰۰ میلی متر استفاده می شود اما در موارد خاص برای ضخامت های ۶-۳۰۰ میلی متر نیز استفاده می شود.

 1. برش لیزری

برش ورق فولادی با لیزر را می توان یکی از جدیدترین روش های برش در صنعت دانست که معمولاً برای ضخامت های ۲۵-۱۰ میلی متر استفاده می شود. مزیت این روش سهولت آن است به طوری که بدون نیاز به اپراتور به راحتی انجام می شود. تنها محدودیت این روش سرعت پایین آن برای ورق های با ضخامت زیاد است اما در ضخامت های کم سرعت بسیار بالایی دارد.

   برش لیزری برای تولید ورق فلز یک فرآیند حرارتی است که در آن از پرتو لیزر متمرکز برای ذوب مواد در یک منطقه استفاده می شود. در این روش جت گاز مواد را از محل برش خارج کرده و محل کار را تمیز می کند و با حرکت پرتو لیزر و کنترل ناحیه کار با دستگاه های ماشین کاری کنترل مرکزی، برش مداوم ایجاد می شود و با خروج این مذاب توسط کمک گاز ادامه دارد.

در این فرآیند از گازهای خنثی مانند آرگون یا گازهای فعال مانند اکسیژن برای حذف مذاب از شیار برش ورق برش استفاده می شود. مزیت استفاده از گاز اکسیژن در آزادسازی انرژی و کاهش کشش سطحی است که باعث می شود سرعت برش تا حد قابل قبولی افزایش یابد. از طرفی با استفاده از گاز خنثی انرژی اکسیداسیون اضافی وجود ندارد و تنها این پرتو لیزر وظیفه ذوب سطح در حال برش را بر عهده دارد. به طور معمول فشار گازهای خنثی برای برش بسیار بیشتر از فشار گازهای فعال مانند اکسیژن است.

بیشتر بدانید خدمات برشکاری ورق : خدمات خمکاری لوله

خدمات برشکاری ورق

 1. برش واتر جت

در این روش برای برشکاری ورق استیل و آهن از فشار آب شدید استفاده می‌شود. به دلیل عدم وجود تنش گرمایی کیفیت لبه‌ها در برش واترجت حتی از برش لیزر نیز بهتر است. نوع فلز و ضخامت ورق در این روش هیچ گونه محدودیتی نخواهد داشت.

 1. برشکاری با اره نواری

اره نواری یک روش بسیار کاربردی است که آهن و سایر فلزات را با دقت بالا و سختی کم برش می‌دهد و برشکاران از این روش بسیار استفاده می‌کنند.

 1. برشکاری با قیچی گیوتین

یکی از بهترین و رایج‌ترین روش‌های برشکاری، استفاده از گیوتین یا قیچی برشکاری است. توسط گیوتین می‌توان برش‌های طولی ظریف و با دقت و سرعت بالا انجام داد. علاوه بر موارد ذکر شده، قیمت برشکاری بسیار مناسب این روش باعث شده تا برش با گیوتین از محبوبیت زیادی برخوردار باشد. این روش برای ضخامت‌های بین ۲۵ تا ۳۰ میلی‌متر قابل اجرا است.

 1. وایرکات

  وایرکات (CNC WIRE CUT E.D.M) ابزاری است که برای تولید قطعات فلزی کاربرد فراوانی دارد. این ابزار برای فرآیند تولید از تخلیه الکتریکی استفاده می کند. این ابزار کمک بسزایی به تولید و ساخت در صنعت و صنعتگران می کند و باعث بهبود کیفیت و افزایش سرعت در انجام کارها می کند. قطعه ی که با این ابزار ماشین کاری می شود باید از جنس رسانای الکتریسیته باشند. و قادر به ماشین کاری قطعات نارسانا نیست.

انتخاب بهترین شیوه برشکاری ورق

در روش های معمول هنگام برش و جوشکاری به دلیل استفاده از گرمای زیاد در ورق‌ها اعوجاج ایجاد می‌شود. در مراحل بعدی این اعوجاج باعث عدم دقت در مونتاژ قطعات شده و در نتیجه زمان و نیروی کار زیادی در مرحله مونتاژ باید صرف جبران عیوب مربوط به روش‌های معمول برشکاری و جوشکاری شود. در روش‌های جدید شار گرمای ورودی بسیار کم و کنترل شده است و در نتیجه علاوه بر کاهش زمان و هزینه و بالا رفتن سرعت ساخت به دلیل استفاده از این روش‌ها، در مراحل بعدی به زمان و نیروی کمتری برای مونتاژ کردن نیاز است.

بیشتر بدانید خدمات برشکاری ورق : قیمت دستگاه خم لوله 

خدمات برشکاری

در روش لیزری برشکاری ورق‌های فلزی با متمرکز شدن پرتوی لیزر در یک ناحیه بسیار باریک و تمرکز انرژی گرمایی در آن ناحیه، از گرم شدن اضافی دیگر مناطق قطعه جلوگیری نموده و در نتیجه ناحیه بسیار کوچک متاثر از حرارت ایجاد می‌نماید. با توجه به اینکه در دیگر روش‌های برشکاری حرارتی (پلاسما، شعله، …) منطقه وسیعی از قطعه تحت‌تاثیر انرژی حرارتی قرار گرفته و مقادیر بیشتری از قطعه در هنگام برشکاری به عنوان شیار از بین می‌رود، استفاده از این روش در صنعت روز به روز افزون می‌گردد.

کلام پایانی

  به روش جداسازی و برش ورق‌ به قطعات کوچکتر، برشکاری می‌گویند. روش‌های برشکاری ورق از لحاظ قیمت برشکاری، میزان دقت و تلرانس برش، نوع کاربرد و … متفاوت می باشند. ساده‌ترین راه برای برش انواع ورق‌های فلزی، میله فلزی و … استفاده از گیوتین یا همان قیچی برشکاری می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *