انواع دستگاه خم کن میلگرد

انواع دستگاه خم کن میلگرد
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

انواع دستگاه خم کن میلگرد

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

انواع دستگاه خم کن میلگرد

در این مقاله به بررسی انواع دستگاه خم کن میلگرد پرداخته میشود. در بین انواع قیچی های خم و برش میلگرد، برخی از این دستگاه ها فقط برای برش یا خم شدن میلگرد هستند و برخی دیگر هم برش و هم خمش میلگرد را بطور دوکاره انجام می دهند.

سه دسته کلی دستگاه خم کن:

 • دستی
 • مدل های CNC
 • مدل های NC
 • هیدرولیک

بیشتر بدانید انواع دستگاه خم کن میلگرد : دستگاه خمکاری پروفیل 

انواع دستگاه خم کن میلگرد

معرفی انواع دستگاه خم کن میلگرد دستی

این نوع قیچی های خم و برش میلگرد که با اهرم دستی کار می کنند قدرت چندانی ندارند و به همین دلیل برای برش میلگردهای با قطر کم و حجم کم (در پروژه های ساختمانی کوچک) استفاده می شود. قیچی میلگرد دستی برای خم شدن و برش میلگرد نیاز به نیروی ورودی اپراتور دارد و به دلیل سرعت کم زمان زیادی از اپراتور می گیرد.

 • دستگاه خم کن مدل میلگرد NC

در این نمونه از ماشین آلات، سادگی، قدرت و دقت از ویژگی های کلیدی این نوع دستگاه ها می باشد و بهتر است دستگاه به گونه ای باشد که در محیط های صنعتی و غیر صنعتی بهترین عملکرد را داشته باشد. همچنین با استفاده از این نوع دستگاه ها به راحتی می توان هندسه های پیچیده را پیاده سازی کرد.

ویژگی های دستگاه خم کن میلگرد CNC

 • خنک کننده روغن نوع رادیاتور در اکثر مدل ها استاندارد است، در سایر مدل ها برای حفظ دمای روغن موجود است
 • تشک های ایمنی و صفحات ایمنی با چندین محل توقف اضطراری برای ایمنی عملیاتی.
 • کنسول کنترل از راه دور برای عملیات در محل در برنامه برای کاهش زمان رابط اپراتور برای افزایش بهره وری.
 • محفظه الکتریکی دارای تهویه مطبوع برای حفظ دما و طولانی شدن اجزای سیستم
 • فیلتر برق برای تثبیت منابع تغذیه ورودی برای عملکرد ثابت و کارآمد
 • ایزولاسیون کابینت الکتریکی را کنترل کنید تا انتقال لرزش به وسایل الکترونیکی به حداقل برسد
 • سیستم فیلتر روغن با نشانگر وضعیت برای محافظت از عرضه روغن
 • پدهای نصب شده برای کنترل لرزش برای کاهش حرکت دستگاه در حین کار

معرفی انواع دستگاه خم کن میلگرد هیدرولیک

انواع قیچی میلگرد هیدرولیک قدرت بیشتری دارند و به همین دلیل می توانند برای برش میلگردهای با قطر زیاد موثر باشند. این دستگاه ها که با استفاده از سیستم هیدرولیک کار می کنند از قطعات مختلفی مانند پمپ هیدرولیک، الکتروموتور تک فاز و سه فاز، جک هیدرولیک، تیغه برش و … تشکیل شده اند که لازم به ذکر است حمل و نقل این نوع میلگردها برش قیچی به راحتی از طریق چرخ های در نظر گرفته شده برای آنها انجام می شود.

 1. دستگاه خم کن میلگرد (خاموت زن)

علاوه بر انواع قیچی برش میلگرد که برای بریدن میلگرد به اندازه های دلخواه مورد استفاده قرار می گیرند، و نیز دستگاه های دو کاره برای خم و برش میلگرد، انواع دستگاه های خم کن میلگرد نیز از قبیل آچار F شکل (برای خم کردن میلگردهای نازک)، دستگاه خاموت زن، و خم کن های دستی یا برقی در بازار موجودند که عمل خم کردن و تغییر شکل میلگرد را انجام می دهند.

شاخصه های خم کن خاموت زن :

    ایجاد تعادل در سازه و پخش نیرو بر بتن

 •     جلوگیری از ترک بتن ساختمان
 •     خاموت به دو شکل تنگ باز و تنگ بسته استفاده شده
 •     استفاده از خاموت تنگ بسته برای تحمل نیروهای پیچشی و برشی

میلگرد‌ها در دو نوع طولی و عرضی در سازه‌ها کاربرد دارند. اگر میلگرد در راستای عرضی سازه و عمود بر میلگرد طولی باشد، آن را خاموت می‌نامند.

 1. دستگاه خم کن میلگرد از نوع پرتابل برقی

این نوع قیچی خم و برش میلگرد، قادر به برش دادن میلگردهایی با قطر ۱۸ تا ۲۵ می باشد. به منظور جلوگیری از حرکت دستگاه هنگام کار کردن، معمولاً توصیه به نصب آن روی پایه می گردد.

 1. دستگاه خم کن میلگرد مکانیکی

این نوع قیچی های خمشی و برش میلگرد که به آنها میلگرد پایه گیربکس نیز می گویند در مقایسه با میلگرد هیدرولیک دارای سرعت بالاتر و کارایی بیشتری هستند. از مزایای آنها می توان به برش بدون ایجاد تغییر شکل در میلگرد و همچنین ابعاد مناسب دستگاه اشاره کرد. حسن دیگر این نوع قیچی میلگرد این است که علاوه بر میلگرد، قابلیت برش پروفیل، قوطی و به طور کلی انواع محصولات فلزی و فولادی را دارند و از دیگر مزایای آنها برگشت خودکار جک بدون باید پدال را فشار دهید که کارآمد است. و سرعت دستگاه را به طور موثر افزایش می دهد.

بیشتر بدانید انواع دستگاه خم کن میلگرد : قیمت دستگاه خم لوله در اصفهان 

دستگاه خم کن میلگرد

 

عوامل اثرگذار بر قیمت دستگاه خم کن میلگرد

یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت میلگرد موتور برق آن است. انواع قیچی برش میلگرد با الکتروموتورهای مختلف با برندهای مختلف و با کیفیت و قدرت متفاوت در بازار موجود است. از الکتروموتورهای تک فاز با حداکثر قدرت ۳ اسب بخار (که سرعت و قدرت زیادی ندارند)، تا الکتروموتورهای سه فاز با قدرت و سرعت فوق العاده و بدون محدودیت.

در کل قیمت قیچی برش میلگرد مورد نظر ما با توجه به ویژگی ها و عملکردی که از آن انتظار داریم تعیین می شود. بهتر است ابتدا نوع دستگاه مورد نیاز خود (خم کن، صدا خفه کن، برش یا دو منظوره) را مشخص کرده و سپس مشخصات فنی مدل های مختلف در گروه مشخص شده را در مقایسه با نیاز خود بررسی کنیم.

ابزار و محیط مورد نیاز جهت  خم کردن میلگرد

ابزارآلاتی که در زیر به آنها اشاره می کنیم برای انجام صحیح مراحل خمش میلگرد لازم است:

 • میز خم میلگرد را آماده نمایید :

 استفاده از میز استاندارد در حین کار فشار زیاد خمش میلگرد را کاهش می دهد. پهنای این میز اصولا ۱ متر و درازای آن از ۳ تا ۹ متر متغیر است. ارتفاع این میز با توجه به قد افراد متفاوت است.

 • داشتن صفحه خم میلگرد:

این ورقه ی فولادی به اشکال مربع یا مستطیل بر روی میز میلگرد خمشی پیچ می شود. وجود میخ های فولادی روی این ورقه، نیروهای وارد شده به عملیات خمشی را کنترل می نماید.

 • آچار اف :

استفاده از آچار اف یا آچار خمشی میلگرد ساده ترین شیوه دستی برای خم کردن میلگرد نازک است. استفاده از دو آچار خمشی به صورت همزمان برای میلگردهای با قطر بزرگتر نیز به کار می رود.

 • دستگاه کشش و صاف کننده میلگرد :

میلگردها باید ظاهری صاف داشته باشند تا در برابر نیروهای کششی وارد شده به بتن مقاومت کنند. میله های خمشی توسط دستگاه های کشش الکتریکی صاف می شوند و سپس مورد استفاده قرار می گیرند.

 • چکش :

در صورت نبود وسایل کشش الکتریکی و حجم کم کار از چکش دستی برای صاف کردن میلگرد استفاده می شود. ضربات چکش را به آرامی و فقط روی قسمت های خم شده اعمال نمایید.

نکات مهم در استفاده از انواع دستگاه خم کن میلگرد

 • افزایش دقت در اندازه گیری

همیشه قبل از خم کردن یا بریدن میله، طول میله گرد را به دقت اندازه گیری کنید. به طور معمول، شما باید چندین خم و برش روی میلگرد ایجاد کنید. برای سهولت کار سعی کنید میلگرد گرد مورد نظر را با گچ علامت گذاری کنید تا در ابعاد خم ها و برش ها اشتباهی رخ ندهد.

 • بکاربردن تجهیزات ایمنی

میلگردهای به کار رفته در ساختمان بسیار تیز بوده و وزن زیادی دارند به همین دلیل در خم و برش میلگرد باید از تجهیزات ایمنی و مناسب استفاده کرد. استفاده از وسایلی مانند دستکش، محافظ چشم، لباس کار آستین بلند و چکمه های محکم در هنگام استفاده از دستگاه مهم و الزامی است.

 • عدم وجود مواد قابل اشتعال در ناحیه خم و برش میلگرد

خم شدن و بریدن میلگرد توسط دستگاه ممکن است باعث ایجاد جرقه شود، بنابراین باید از عدم وجود مواد قابل اشتعال در محل مورد نظر اطمینان حاصل شود.

بیشتر بدانید انواع دستگاه خم کن میلگرد : دستگاه خمکاری مبدل

انواع دستگاه خم کن میلگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *