انواع خم کردن میلگرد

انواع خم كردن
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

انواع خم کردن میلگرد

فهرست

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

انواع خم کردن میلگرد

خم کردن میلگرد به دو روش دستی و ماشینی انجام می شود. در روش دستی از ابزارهای ساده ای مانند صفحه خم کن دستی استفاده می کنند و خمکاری ماشینی با استفاده از دستگاه های مجهز انجام می گیرد. بسته به کاربرد میله های تقویت کننده، باید از انواع مختلفی استفاده شود. میلگردها علاوه بر قطر ، بر اساس نوع خمش نیز طبقه بندی می شوند.

انواع خم میلگرد

میله های تقویت کننده یکی از اجزای اصلی سازه های بتونی است که نقش مهمی در مقاومت و دوام این سازه ها دارد. اتصالات میلگرد از نظر مشخصات مختلف از جمله شکل ظاهری ، سطح مقطع ، مقاومت در برابر جریان و مقاومت در برابر شکستگی ، شکل پذیری و قابلیت جوشکاری متفاوت است. برای انجام هرچه بهتر آرماتور، باید از نظر شکل از انواع مختلف آرماتور استفاده شود. این اشکال با عملیاتی به نام خم شدن به میلگردها تحمیل می شوند. در زیر لیستی از انواع خم شدن آرماتور ارائه شده است.

 • میلگرد راستا یا سیتکا
 • میلگرد خاموت
 • میلگرد ادکا
 • میلگرد سنجاقک
 • میلگرد رکابی
 • میلگرد خرک

بیشتر بدانید انواع خم کردن میلگرد : دستگاه خمکاری پروفیل 

خم کردن میلگرد

میلگرد سنجاقک

این آرماتور برای مقاومت برشی استفاده می شود. شکل ظاهری آرماتورهای سنجاق ها شامل آرماتورهای طولی با دو انتهای خم شده در زوایای مختلف است. برای ساخت این اتصالات معمولاً از آرماتورهای اندازه های ۸ و ۱۰ و نوع AII استفاده می شود.

میلگرد راستا (مناسب)

آرماتورهای تقویت شده با خم یا غربال مستقیم برای جبران مقاومت کششی بتن در سازه های مختلف بتونی استفاده می شود و به صورت هادی است. این آرماتور شاخه ای است با دو انتهای محدب و با زاویه ۹۰ درجه نسبت به طول آرماتور قرار دارد.

میلگرد خاموت

خاموت یک آرماتور فولادی است که در سازه های بتونی مسلح ، بخصوص تیرها و ستون های بتونی بسته یا محکم بسته می شود. برای جلوگیری از تخریب زودرس سایت بلافاصله پس از ایجاد ترک های شیب دار ناشی از برش مش یا اثر همزمان برش و خم شدن ، مقطع بتنی باید به گونه ای تقویت شود که در مقابل بازشدگی ترک های مایل مقاومت کند.

میلگرد ادکا

خم شدن آدکا یا اوتکا نوع دیگری از خم شدن است که در میلگردها استفاده می شود. میله های تقویت کننده Edka این خاصیت را دارند که طبق استانداردهای خاص می توانند اشکال مختلفی داشته باشند. در مورد تیرهای بلوک ، به دلیل موقعیت تیرها ، همیشه امکان حرکت غیر ارادی آنها وجود دارد.

برای غلبه بر این مشکل از دو راه حل استفاده شده است. ابتدا تیر را به بال تحتانی جوش می دهند. در مرحله بعدی ، از تقویت کننده خمشی edka یا otka در محل اتصال تیر به تیر استفاده می شود.

کاربرد اصلی اتصالات پین در ستون ها و نحوه قرارگیری آنها در موقعیت دو و عمود است. این آرماتور باید با آرماتور طولی ستون همپوشانی داشته باشد. تعداد تقویت کننده های پایه ها در هر طرف بسته به فاصله آزاد میله های تقویت کننده طولی تعیین می شود.

بیشتر بدانید انواع خم کردن میلگرد : خم لوله ریکواپراتور 

انواع خم کردن میلگرد

اصول خمکاری میلگرد

تقریباً اصول خمکاری میلگرد در انواع روش های خمکاری یکسان است و تنها تفاوت ابزاری است که این کار را انجام می دهد. در خمکاری میلگرد ابتدا به یک نقطه خاص نیرو وارد می کنیم؛ به طوری که سطح بیرونی میلگرد تحت کشش و سطح داخلی آن تحت فشار قرار گیرد. در واقع این کشش و فشار در نهایت منجر به خم شدن میلگرد می شود.

در نظر داشته باشید که خمکاری میلگرد ها باید با رعایت ضوابط ایمنی و استفاده از وسایل ایمنی مانند لباس، کفش کار، دستکش و کلاه انجام شود.

نکات خم کردن میلگرد

 • خم کردن میلگرد هایی که یک سر آن ها در بتن قرار دارد مجاز نیست مگر آنکه در طرح مشخص شده باشد یا دستگاه نظارت اجازه دهد .
 • تمامی میلگرد ها باید به صورت سرد خم شوند مگر آنکه دستگاه نظارت روشی دیگر را مجاز بداند ، خم کردن میلگرد ها تا حد امکان باید به طور مکانیکی به وسیله ماشین مجهز به فلکه خم کن و با یک عبور در سرعت ثابت انجام پذیرد ، به طوری که قسمت خم شده دارای شعاع انحنای ثابتی باشد .
 • برای خم کردن میلگرد ها باید از فلکه هایی استفاده شود که قطر آن ها برای نوع فولاد مورد نظر مناسب باشد .
 • سرعت خم کردن میلگرد ها باید متناسب با نوع فولاد و دمای محیط اختیار شود . سرعت خم کردن میلگرد های سرد اصلاح شده به طور تجربی تعیین می شود .
 • در شرایطی که دمای میلگرد ها از منفی ۵ درجه سلسیوس کمتر باشد ، باید از خم کردن آن ها خودداری شود .
 • به طور کلی باز و بسته کردن خم ها به منظور شکل دادن مجدد به میلگرد ها مجاز نیست ، مگر در موارد استثنایی که دستگاه نظارت اجازه دهد در این صورت تمامی میلگرد ها باید از نظر ترک خوردگی بازرسی و کنترل شوند.
 • در خم کردن میلگرد با قطر ۳۶ میلیمتر و بیشتر با زاویه بیش از ۹۰ درجه ، باید از روش خاص استفاده نمود.

بیشتر بدانید انواع خم کردن میلگرد : خدمات خمکاری لوله

انواع خم کردن

کلام آخر مقاله انواع خم کردن میلگرد

  برای میلگرد مختلف ، شعاع ، زاویه و موارد دیگر بسیار متفاوت خواهد بود. علاوه بر این ، فولادهای مختلف عامل دیگری در این تعداد هستند. استفاده از روش های مناسب برای انواع مختلف خم شدن تقویت کننده می تواند نتایج بهتری را به همراه داشته باشد.

به همین دلیل توصیه می شود از افراد باتجربه و متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا علاوه بر مقاوم سازی ساختمان مورد نظر ، خسارت کمتری به سازنده وارد شود. علاوه بر این ، استفاده از روش های خمش غیر اصولی صدمات زیادی به تولیدکنندگان وارد کرده است که بسیار بحث برانگیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *